Strona główna

     


„Miejsce, w którym miasto powstaje, wywiera wpływ na jego los , rozwój i znaczenie. Miasto jest punktem zbieżności interesów większego obszaru i zależnie od tego jak wielki krąg w swój zasięg oddziaływań potrafi włączyć - rośnie podstawa egzystencji miasta. Miasto musi więc posiadać pewne walory, które mu rolę ogniskowania, koncentrowania życia ułatwiają. Walory te wyrażają się w położeniu geograficznym i miejscu w historii narodu.”

Aby poznać historię narodu nie trzeba odwiedzać miejsc powszechnie uznanych za „obowiązkowe”, gdzie w atmosferze pośpiechu, w tłumie zwiedzających umyka to wszystko co ważne. Gdzie trudno wczuć się w atmosferę minionych wieków i przenieść się w myślach do wydarzeń i ludzi z nimi związanych. Zapraszamy na wirtualną wycieczkę do niewielkiej miejscowości PILICA leżącej na skraju Województwa Śląskiego ale nie na skraju wydarzeń. W miejscu tym „położonym na skrzyżowaniu dziejów” ,wśród wielu zabytków przewija się tyle wydarzeń i postaci historycznych,że pozazdrościć tego może niejedno większe miasto.

NOWOŚCI NA STRONIE

Goście - Prof.dr inż. Roman Dawidowski

Goście - inż. Henryk Stulgiński

Militaria-Do XIX wieku -Biali Husarze w Pilicy

Żyli wśród nas-Ludzie kościoła-ks.Leon Zagórski

Żyli wśród nas-Goście -Maksymilian III Habsburg

Żyli wśród nas-Goscie- prof. dr hab.Jerzy Czajkowski

NOWY TEMAT w dziale Militaria: Militarne pradzieje

NOWY TEMAT w dziale Militaria: Potop-wojna polsko-szwedzka 1665-1667  [Aktualizacja 9 maja 2018]

Żyli wsród nas -Goście: Jan Kazimierz Sapieha

Obiekty - Cmentarze -Cmentarz na Górze św.Piotra -Tajemniczy nagrobek

Żyli wśród nas- Goście: O. Mikołaj Lechwar

Żyli wśród nas- Goście: O. Emil Brzuszek

Żyli wsród na -Goście: O.Pius Jończy

W literaturze i w filmie: O.Adrian Gałuszkiewicz

Uzupełnienie w temacie Biegańscy herbu Prawdzic (właściciele dóbr Przychody)

Żyli wśrod nas- Inni piliczanie- rejent Maurycy Czekański

O Moesach w Radio Białystok >>>Sesja. 26 kwietnia 2018. Relacja >>>


Piotr i Krzysztof Ormanowie, członkowie pilickiego Towarzystwa Jurajskiego, wykorzystują setną rocznicę odzyskania niepodległości dla zaprezentowania mieszkańcom Jury wydarzeń, które poprzedziły to wielkie wydarzenie. Po Żarkach przyszedł czas na Mstów. Wystawy przyciągają starszych mieszkańców, którzy wydarzenia z 1914 roku pamiętają z opowieści swoich rodziców i młodzież, która niejednokrotnie ma okazję po raz pierwszy zobaczyć na własne oczy wyposażenie i uzbrojenie armii biorących udział w Wielkiej Wojnie. Każda wystawa jest okazją do pokazania zbiorów fotografii oraz materialnych śladów Wielkiej Wojny dokumentujących lokalną historię.


9 maja 2018 r. po 55 latach kapłaństwa, w wieku 79 lat zmarł w Pilicy, po długoletniej chorobie

ks.kanonik Aleksander Witkowski. >>>  AWARIA FRAGMENTU STRONY. PROSZĘ O CIERPLIWOŚĆ

Trwa odtwarzanie danych


 

19 stycznia 2018r. w wieku 71 lat odeszła z naszej społeczności Pani Czesława Hajduk – założycielka, Prezes Stowarzyszenia Chorych z Przepukliną Oponowo-Rdzeniową RP O/ Katowice. Urodzona na Kielecczyźnie, a od połowy lat 80 ubiegłego wieku mieszkanka Pilicy.
Kobieta o wielkim sercu. Ogromną część życia poświęciła pracy społecznej na rzecz najbardziej potrzebujących – ludzi niepełnosprawnych. To Ona, nie szczędząc własnego czasu i wysiłku, przywracała chorym wiarę w sens życia. Dla członków Stowarzyszenia i ich rodzin organizowała Jurajskie Spotkania, na które zapraszała lekarzy różnych specjalności, aby zainteresowani mogli skorzystać z fachowych porad i konsultacji. Za swą bezinteresowną pracę społeczną otrzymała wiele nagród m.in. pierwsze miejsce wśród  Złotej Dziesiątki  Kobiet Sukcesu Śląska 2012.
Jej odejście jest wielką stratą nie tylko dla naszej społeczności. Zapamiętamy Ją jako osobę skromną, uśmiechniętą, bardzo życzliwą, gotową na wiele wyrzeczeń, aby nieść pomoc innym.
Społeczny Zespół Ratowania Pilickiej Kolegiaty >>>

 Relacje z 600. rocznicy królewskiego ślubu:

 


30 listopada 2016 (Środa). Godz.23.00 "Szkoła Bardzo Wieczorowa"

Prowadzący- red.Cezary Orzech. Gość programu- Aleksander Kot. Tematy rozmowy: Królowa Elżbieta z Pilczy

Gdybyśmy poprosili o wymienienie polskich królowych zapewne większość z zapytanych podała by: Jadwigę Andegaweńską, Marię Kazimierę Sobieską, Bonę, Dąbrówkę i Barbarę Radziwiłłównę. Myślę, że niewiele osób wymieniło by Elżbietę z Pilczy, jedną z żon Władysława Jagiełły, władcy, który jak sądzę, w męskiej wersji plebiscytu na najpopularniejszego władcę wygrałby bezapelacyjnie. 599 rocznicę koronacji królowej Elżbiety obchodziliśmy kilkanaście dni temu. Jej życie to gotowy scenariusz wspaniałego filmu historycznego. Jest w nim wielka polityka przemieszana z wielkimi uczuciami, są porwania, zabójstwa, dworskie intrygi - jednym słowem „Wspaniałe stulecie” w rodzimej wersji.

98.4 FM – Częstochowa; 102.2 FM – Katowice


Przez pilicką historię przewinęły się dziesiątki ciekawych postaci. Po wielu z nich pozostały materialne ślady porozrzucane po całej Polsce. Przedstawiam krótkie opisy tych miejsc. Podejrzewam, że nie wszystkie udało mi się odszukać.


Prowadzący- red.Cezary Orzech. Gość programu- Aleksander Kot. Tematy rozmowy: Kazimierz Arkuszewski i jego rola w przemyśle lotniczym przedwojennej Polski,  pilickie ślady lotnicze i Pilica na sto innych sposobów :)

Wszystko zaczęło się od zardzewiałej, okrągłej, żeliwnej płyty z napisem Plage – Laśkiewicz, którą autor dzisiejszej audycji, zobaczył na jednym z domów w Pilicy. Jako miłośnika lotnictwa zainteresowało go, skąd w tym miejscu płyta znamionowa przedwojennej Lubelskiej Wytwórni Samolotów Plage i Laśkiewicz. Zważywszy, że po tej fabryce, ze względu na zniszczenia wojenne, zachowało się zaledwie kilka artefaktów. Okazało się, że właścicielem wytwórni samolotów był piliczanin, pan na pałacu, Kazimierz Arkuszewski. Postać niezwykła ale mało znana. Jak na tamte czasy był jednym większych biznesmenów Odrodzonej Polski. O związkach Pilicy z lotnictwem i nie tylko oraz o innych ciekawych postaciach pochodzących z tego urokliwego miasteczka w sercu Jury, w audycji Cezarego Orzecha.[www.radio.katowice.pl]

Audycja dostępna on-line >>>ARCHIWUM AKTUALNOŚCI >>>


Zapraszam tych, którzy odwiedzili Pilicę do nadsyłania informacji o tym jak zapamiętaliście nasze miasteczko. Napiszcie co Wam się podobało a co nie. Zamieszczę również negatywne opinie jeżeli nie będą obraźliwe. Przyślijcie wykonane tutaj zdjęcia. Z przyjemnością zamieszczę te, które pokażą życie miasteczka zapamiętane inaczej niż widzimy je my-mieszkańcy. Tempo życia powoduje, że możemy przejść obojętnie obok miejsc, obiektów,przedmiotów czy sytuacji, które zaciekawią naszych gości.I M P R E Z Y  C Y K L I C Z N E >>


ZAPRASZAMY DO PILICY