Co słychać w Towarzystwie Jurajskim?

Pilickie Aktualności » Co słychać w Towarzystwie Jurajskim?

Nazwa stowarzyszenie Towarzystwo Jurajskie przewija się często na tej stronie przy okazji relacji z imprez, które organizujemy w Pilicy wspólnie z tutejszą Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną. Działamy od 2010 r. Nasza działalność nie ogranicza się wyłącznie do organizowania imprez historyczno-kulturalnych w Pilicy gdzie stowarzyszenie jest zarejestrowane.  Przedmiot naszych zainteresowań został określony bardzo szeroko. Jest nim niemal wszystko, co związane jest  z Jurą. Siłą organizacji jest różnorodność zainteresowań jej członków. Wśród nas są przyrodnicy, regionalni historycy, przewodnicy, miłośnic aktywnej turystyki. Łączy nas jedno – fascynacja i szacunek dla jedynej w swoim rodzaju krainy geograficznej, jaką jest Wyżyna Krakowsko – Częstochowska. Wszyscy członkowie naszego stowarzyszenia, na miarę swoich możliwości, działają wspólnie dla realizacji projektów, który uznali za wartościowe. Jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi. Zapraszamy do wstępowania w nasze szeregi.  

 

Oto  nasze działania w roku 2014:

 

 

25 STYCZNIA 2014.VII SPOTKANIA Z HISTORIĄ I KULTURĄ

Spotkanie miało nieco inny charakter.Mniej było historii a dominowała muzyka i poezja. W części historycznej przedstawione zostały postacie przedstawicieli świata muzyki, którzy związani byli z Jurą.

 

 

21 LUTEGO 2014. UROCZYSTA SESJA RADY MIASTA I GMINY

Podczas uroczystej sesji z okazji 20. rocznicy odzyskania praw miejskich przez Pilicę TJ zaprezentowało okolicznościową wystawę fotografii i dokumentów związanych z prawami miejskimi Pilicy.

 

 

 

14 MARCA 2014. "KOBIECY ŚWIAT PILICY"

Spotkanie zostało zorganizowane przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Pilicy.  Jednym z punktów programu była przygotowana przez TJ prezentacja sylwetek niepospolitych piliczanek.

 

 

 

1 KWIETNIA 2014.VIII SPOTKANIA Z HISTORIĄ I KULTURĄ

Na spotkaniu przedstawione zostały dzieje pilickich klubów sportowych i sylwetki pilickich sportowców. Przy okazji dzieki piliczanom zgromadziliśmy bogaty zbiór unikalnych archwalnych fotografii dokumentujacych sportowe dzieje Pilicy.

 

 

 

3 MAJA 2014.PIKNIK HISTORYCZNY W PORĘBIE 

Podczas zorganizowanej przez miejscowy Klub Pasjonatów Historii Lokalnej imprezy, która miała na celu pokazanie XVIII i XIX-wiecznych początków uprzemysłowienia powiatu zawierciańskiego

TJ zaprezentowało zbiory geologiczne, "średniowieczny kombinat hutniczy" pokazujący proces wytapiania żelaza w dymarkach oraz dzieje pilickich manufaktur i zakładów przemysłowych.

 

 

 

 

3 MAJA 2014. WYSTAWA "MAJOWE ŚWIĘTOWANIE"

Na wystawie zorganizowanej wspólnie przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Pilicy oraz Towarzystwo Jurajskie pokazaliśmy archiwalne fotografie dokumentujące majowe świętowanie - 3 Maja, 1 Maja, Dzień Strażaka, Święto Flagi i rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dzięki piliczanom zgromadziliśmy bogaty zbiór unikalnych archwalnych fotografii dokumentujących majowe święta

 

 

 

11 MAJA 2014. WYCIECZKA PIESZA PO "ŻELAZNEJ DOLINIE"

Spacer po dolinie Krztyni śladem dawnego hutnictwa i młynarstwa został zorganizowany przez Adama Bakalrcyka z TJ.

 

 

19 MAJA 2014. EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU DLA WSZYSTKICH

W ramach tej imprezy Towarzystwo Jurajskie wspólnie z Klubem Seniora w Pilicy zorganizowało spacer wokół Pilicy po mniej znanych zabytkach.

 

 

 

25 MAJA 2014. WYCIECZKA ROWEROWA PO DOLINACH GÓRNEJ PILICY I ŻEBRÓWKI

Trasa biegła z Pilicy przez Cisową, Wierbkę, Siadczę, Ołudzę i Dzwonowice do Pilicy.

 

 

 

1 CZERWCA 2014.ŚWIĘTO SZKOŁY I RODZINY W WIERBCE

Podczas Święta Szkoły i Rodziny zaprezentowaliśmy pokazaliśmy fotografie i dokumnety z dziejów miejscowości.

 

 

15 CZERWCA 2014 WYCIECZKA ROWEROWA PO GÓRACH GORKOWSKICH

Trasa wycieczki zorganizowanej przez Adama Bakalarczyka biegła wokół Złotego Potoku.

 

 

 

6 LIPCA 2014. WYCIECZKA ROWEROWA PO WYŻYNIE MIECHOWSKIEJ "W KAPUŚCIANEJ KRAINIE"

Trasa wycieczki prowadzonej przez Adama Bakalarczyka biegła przez Żarnowiec-Kępie-Książ Wielki-Antolę-Tczycę-Żarnowiec.

 

 

6 WRZEŚNIA 2014. NARODOWE CZYTANIE

Wspólnie z z Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczną w Pilicy, Zespołem Szkół nr 2 z Wierbki, Chórem "Hosanna" działający przy klasztorze oo.franciszkanów, Młodzieżową Orkiestrą Dętą z Dzwono-Sierbowic, Kołami Gospodyń Wiejskich, Bractwem Rycerskim Ziemi Ogrodzienieckiej i uczniami Liceum Ogólnokształcącego w Pilicy przygotowalismy spotkanie w ramach akcji Narodowe Czytanie.

 

 

14 WRZEŚNIA 2014. ODSŁONIĘCIE POMNIKA W WIERZBICY

Towarzystwo Jurajskie wraz ze Stowarzyszeniem Wierzbica-Historia-Pamięć przygotowało wystawę dokumentującą fragment działanosci Państwa Podziemnego w powiecie olkuskim.

 

 

26 WRZEŚNIA 2014.XII FESTIWAL PRAŻONEK W PORĘBIE

Podczas festiwalu zorganizowany został przez Adama Bakalarczyka z TJ pokaz pracy średniowiecznej dymarki.

 

 

 

21 WRZEŚNIA 2014. WYCIECZKA ROWEROWA "POWITANIE JESIENI NA JURZE"

Trasa kolejnej wycieczka rowerowa zorganizowanej przez Adama Bakalarczyka biegła przez Podzamcze i Smoleń do Rabsztyn.

 

 

11 LISTOPADA 2014. WYCIECZKA ROWEROWA "CMENTARZE JURAJSKIE"

Trasa biegła przez różne obiekty cmentarne i militarne w okolicach Zawiercia (Zawiercie-Kromołów-Kalinówka-Bleszczowa-Góra Zborów-Kostkowice-Kotowice-Zawiercie). W kotowicach Piotr Orman przyblizył uczestnikom tematykę Wielkiej Wojny i wojennego grobownictwa na Jurze.

 

 

27-28 WRZEŚNIA 2014. VIII JURAJSKIE SPOTKANIA STOWARZYSZENIA CHORYCH Z PRZEPUKLINĄ OPONOWO-RDZENIOWĄ

Mieliśmy przyjemność wraz z MGBP w Pilicy zaprezentować uczestnikom fragmenty "Narodowego Czytania".

 

 

22 LISTOPADA 2014. IX SPOTKANIA Z HISTORIĄ I KULTURĄ

Impreza została przygotowana współnie z MGBP i Szkołą Podstawową nr 3 w Dzwono-Sierbowicach. Uczniowie przedstawili postać wielkiego społecznika o.Feliksa Wójcika. Krzysztof Orman z TJ opowiedział o działaniach wojennych na Jurze w 1914 r. Ilustracje stanowiła wystawa fotograficzna pokazująca zniszczenia jurajskich miejscowości podczas walk.

 

 

11 GRUDNIA 2014. LEKCJA HISTORII W LO

Młodzież pilickiego liceum na nietypowej lekcji historii poznała wydarzenia, które miały miejsce w naszej okolicy w czasie pierwszej wojny światowej. Umówiliśmy się na kolejną lekcję-wystawę, tym razem o dawnym pilickim przemyśle.

 

 

13 GRUDNIA 2014. TROPAMI WIELKIEJ WOJNY NA JURZE

Na spotkaniu zorganizowanym przez Klub Pasjonatów Historii Lokalnej w Porębie Piotr Orman, prezes TJ i współautor "Wielkiej Wojny na Jurze", przedstawił wydarzenia z listopada i grudnia 1914r.

 

 

PRACE REMONTOWE NA CMENTARZU WOJENNYM W KOTOWICACH

Od dwóch lat Towarzystwo Jurajskie przy wsparciu Urzędu Gminy w Żarkach i austriackiej organizacji  Das Österreichische Schwarze Kreuz prowadzi prace remontowe na cmentarzu wojennym w Kotowicach. Zaplanowane na kilka lat prace mają na celu zabezpieczenie przed destrukcją piaskowcowych stelli oraz uporządkowanie i ogrodzenie cmentarza.