Krochmalnia

O Pilicy » Obiekty » Obiekty przemysłowe » Krochmalnia

Krochmalnia działała w Pilicy od roku 1878.

Zdzisława Puchała do budowy krochmalni wykorzystał stojący na Zarzeczu, w pobliżu skrzyżowania dróg do Wolbromia i do Złożeńca, budynek po zbudowanej przez C.A.Moesa farbiarni z napędem parowym. W roku 1904 Fabryka Krochmalu i Słodu "Pilica" wyposażona była w 2 motory naftowe o mocach 8-10 KM a wartość rocznej produkcji wynosiła 120 000 rubli. W roku 1906 zatrudnienie wynosiło 16 osób, które pracowały po 10 godzin dziennie zarabiając po 55 kopiejek za dniówkę. Wartość rocznej producji wynosiła 67 500 rubli.

W roku 1911 powstała spółka producentów krochmalu K. Arkuszewski.I.Wilski i spółka z siedzibą w Warszawie na ul.Kopernika 30. Kapitał spółki wynosił 4 miliony marek. Firma zatrudniała 12 pracowników a produkowała mąkę ziemniaczana, syrop ziemniaczany i płatki ziemniaczane. Wymieniona jest ona w księdze adresowej w roku 1922.

W tym samym roku i pod tym samym warszawskim adresem wymieniona jest spółka F.Wilski i K.Arkuszewski zajmująca się hurtową sprzedażą krochmalu.

Niewiele pozostało informacji o pilickiej krochmalni  Arkuszewskiego i o jej powiązaniach z warszawską firmą. Na dodatek informacje nie są ze sobą spójne. W latach 1916/17 zakład wymieniany jest w księgach adresowych jako „Fabryka Krochmalu K.Arkuszewski”. Wiadomo,że: W 1914r zakład został uszkodzony w czasie działań wojennych i wkrótce zaprzestał produkcji. Według innego źródła:  W 1919 r. na jego miejscu Kazimierz Arkuszewski postawił tartak parowy. Tymczasem w roku 1922 krochmalnia Arkuszewskiego jest wymieniona w księdze adresowej  jako funkcjonująca i zatrudniająca 10 pracowników.

 

Rok 1914. Na pierwszym planie nieistniejący budynek młyna a za nim,

z charakterystycznymi kominami, budynek krochmalni.

 

Rok 1914. Zabudowania krochmalni widziane ze wzgórza od strony Wolbromia.