Strona główna

     


„Miejsce, w którym miasto powstaje, wywiera wpływ na jego los , rozwój i znaczenie. Miasto jest punktem zbieżności interesów większego obszaru i zależnie od tego jak wielki krąg w swój zasięg oddziaływań potrafi włączyć - rośnie podstawa egzystencji miasta. Miasto musi więc posiadać pewne walory, które mu rolę ogniskowania, koncentrowania życia ułatwiają. Walory te wyrażają się w położeniu geograficznym i miejscu w historii narodu.”

Aby poznać historię narodu nie trzeba odwiedzać miejsc powszechnie uznanych za „obowiązkowe”, gdzie w atmosferze pośpiechu, w tłumie zwiedzających umyka to wszystko co ważne. Gdzie trudno wczuć się w atmosferę minionych wieków i przenieść się w myślach do wydarzeń i ludzi z nimi związanych. Zapraszamy na wirtualną wycieczkę do niewielkiej miejscowości PILICA leżącej na skraju Województwa Śląskiego ale nie na skraju wydarzeń. W miejscu tym „położonym na skrzyżowaniu dziejów” ,wśród wielu zabytków przewija się tyle wydarzeń i postaci historycznych,że pozazdrościć tego może niejedno większe miasto. 


NOWOŚCI NA STRONIE

Pilickie ślady- kościół pw. św.Jana Chrzciciela w Dysie

Pilickie ślady - Kościół rektoralny Niepokalanego Poczecia Najświętszej Marii Panny w Lublinie

Pilickie ślady - Zamek królewski w Piotrkowie Trybunalskim

Pilickie ślady - Cmentarz parafialny w Nasielsku.

Żyli wśród nas -Ludzie kościoła- Ks.Stanisław Bokwa

Żyli wśród nas -Ludzie kościoła - Ks. Józef Dobrakowski

Żyli wśród nas- Goście - Stanisław Holenderski

Mistrzowie pędzla - Szymon Górnicki

Żyli wśród nas – Goście - Antoni Gawiński

Tym razem, kiedy aktualizowałem informacje o doktorze Kowszewiczu, okazało się, że w jego bliskiej rodzinie są osoby o niepospolitych życiorysach i do tego z pilickimi epizodami w życiorysach. W temacie „Żyli wśród nas – Goście” pojawili się: Justyna Szokalska oraz Wiktor Szokalski.

Malarstwo i rzeźba -Piliczanie na obrazach -Zaginiony portret Ludwika Pocieja.

Wcześniejsze nowości na stronie >>>
Ukazał się numer 19/2018  półrocznika Ilcusiana poświęcony setnej rocnicy odzyskania niepodległości.

Spis treści:

Jacek Sypień - Rok 1914 w Olkuszu na kartach pamiętnika Ignacego Kowalskiego

Jacek Sypień - Zygmunt i Kamilla Rajdeccy - twórcy skautingu w Olkuszu

Mateusz Radomski - Olkusz na pierwszej linii frontu, czyli o wizycie gen. Józefa Hallera w Srebrnym Mieście

Tomasz Sawicki - Legioniści z gminy Bolesław w 100 rocznicę odzyskania niepodległości

Aleksander Kot - Zapomniany bohater. Kpt. Artur Wiśniewski (1890-1920)19 listopada minęła 601 rocznica koronacji Elżbiety z Pilczy. O rozgrywkach wokół królewskiego małżeństwa Elżbiety i jej koronacji napisano wiele. To jak wyglądała uroczystość koronacji zeszło na dalszy plan. Nie zachowały się żadne opisy uroczystości. Dotyczy to zresztą nie tylko naszej Elżbiety. O koronacji królów napisano wiele. Koronacje królowych byłyzazwyczaj traktowana marginalnie krótkim zapisem. Pozostaje więc jedynie wyobraźnia poparta nielicznymi zapisami w kronikach.4 listopada 2018 roku na Jasnej Górze, po mszy świętej inaugurującej obchody 100-lecia Niepodległości, została odsłonięta tablica pamiątkowa "„Kpt. Artur Wiśniewski, Jasnogórski Bohater Narodowy”.

Bohater urodził się .. w Sławniowie.


Walka o niepodległość Polski toczyła się nie tylko na frontach. Pierwsze lata po 11 listopada 1918 to również walka o dusze mieszkańców Kresów, którzy znaleźli się na terenach odrodzonej Polski. Ci ludzie, zamieszkujący wsie zagubione na końcu świata, inaczej pojmowali słowa Polak, naród czy ojczyzna.Genialnie przedstawił to Edward Redliński w „Konopielce”:

[…] Ojczyzna wzywa!- na to Domin: A co nam do tego! Jakże to!- Rozkłada ręce urzędnik:A wy kto, nie Polak? -Nie. -A kto, Niemiec? -Nie. -To może Francuz? -Nie. -Rusin? -Nie, -nie Rusin. -No to kto?- pyta się urzędnik. A Domin na to: Ja tutejszy. -ki tutejszy? -A tutejszy- mówi Domin-z bagna. -A bagno gdzie? Nie w Polsce? ADomin na to: - Bagno tutaj i my tutejsze! […]

W tej walce o dusze mamy również swój ślad. Pierwszy wojewoda wołyński w odrodzonej Polsce pochodził... z Pilicy! >>>11 listopada 1918 roku to jedynie umowna data odzyskania niepodległości. Dopiero zakończenie wojen o granice polsko-rosyjskie i polsko-czeskie pozwoliło mówić o niepodległości ziem RP. Początki Niepodległej to dalej spora biała plama w historii naszej gminy. Niewiele uczestników wydarzeń poznaliśmy z imienia i nazwiska. Imienna lista piliczan, którzy brali udział w walkach o wolność w latach 1914-1920 liczy dzisiaj sześćdziesiąt nazwisk. Było ich zapewne znacznie więcej jednak, póki co, nie udało się natrafić w archiwach na kolejne postacie. Oto fragmenty z przygotowywanej pracy o udziale piliczan w walkach o niepodległość >>>


Nic nie trwa wiecznie. Dotyczy to również pięknej pogody, więc warto wybrać się na jesienny spacer.
Czas biegnie zdecydowanie zbyt szybko. Dopiero zamieszczony poniżej widok Różanki nad Bugiem przypomniał mi, że kolejna "Wakacyjna opowieść' odkładana jest z dnia na na dzień, a przecież już niedługo zacznie się odliczanie dni do kolejnych wakacji :) Najwyższy więc czas na nadrobienie zaległości!


Przy okazji poszukiwań pillickich śladów w I wojnie światowej natrafiłem na ciekawą grafikę pokazującą ostatnie dni pałacu w Różance >>>.


 

Zbliżająca się 100. rocznica odzyskania niepodległosci to dobra okazja do przypomnienia kilku ciekawych postaci


Były w ciekawostkach  konie o imieniu "Pilica". Czas na bardziej popularne sporty.


Wakacje to tradycyjnie czas wędrówki w poszukiwaniu pilickich śladów. Okolice Włodawy znalazły się na jej trasie nie po raz pierwszy. W poprzednich latach odwiedzilismy kościół pw.św.Ludwika we Włodawie i pałac w Różance. Tym razem na większą uwagę zasłużył tutejszy klasztor oo.paulinów

Na trasie wakacyjnej wycieczki był również pałac w Białej Podlaskiej, który w swojej burzliwej historii przeszedł przez ręce Teodora Wessla
POCZTÓWKA Z WAKACJIO Moesach w Radio Białystok >>>


Piotr i Krzysztof Ormanowie, członkowie pilickiego Towarzystwa Jurajskiego, wykorzystują setną rocznicę odzyskania niepodległości dla zaprezentowania mieszkańcom Jury wydarzeń, które poprzedziły to wielkie wydarzenie. Po Żarkach przyszedł czas na Mstów. Wystawy przyciągają starszych mieszkańców, którzy wydarzenia z 1914 roku pamiętają z opowieści swoich rodziców i młodzież, która niejednokrotnie ma okazję po raz pierwszy zobaczyć na własne oczy wyposażenie i uzbrojenie armii biorących udział w Wielkiej Wojnie. Każda wystawa jest okazją do pokazania zbiorów fotografii oraz materialnych śladów Wielkiej Wojny dokumentujących lokalną historię.

  AWARIA FRAGMENTU STRONY. PROSZĘ O CIERPLIWOŚĆ

Trwa odtwarzanie danych Społeczny Zespół Ratowania Pilickiej Kolegiaty >>>Przez pilicką historię przewinęły się dziesiątki ciekawych postaci. Po wielu z nich pozostały materialne ślady porozrzucane po całej Polsce. Przedstawiam krótkie opisy tych miejsc. Podejrzewam, że nie wszystkie udało mi się odszukać.
ARCHIWUM AKTUALNOŚCI >>>


Zapraszam tych, którzy odwiedzili Pilicę do nadsyłania informacji o tym jak zapamiętaliście nasze miasteczko. Napiszcie co Wam się podobało a co nie. Zamieszczę również negatywne opinie jeżeli nie będą obraźliwe. Przyślijcie wykonane tutaj zdjęcia. Z przyjemnością zamieszczę te, które pokażą życie miasteczka zapamiętane inaczej niż widzimy je my-mieszkańcy. Tempo życia powoduje, że możemy przejść obojętnie obok miejsc, obiektów,przedmiotów czy sytuacji, które zaciekawią naszych gości.I M P R E Z Y  C Y K L I C Z N E >>


ZAPRASZAMY DO PILICY