Początki piłki nożnej w Pilicy

O Pilicy » Życie codzienne » Początki piłki nożnej w Pilicy

Początki sportu w Pilicy nie są udokumentowane. W protokole nr 4 z zebrania Rady Gminnej z dnia 30 czerwca 1939 roku znajduje się wpis: Mając na uwadze, że Wojewódzki Komitet W. F i P. K. chce urządzić w Pilicy stadion sportowy i że na ten cel gromada Pilica oddaje bezpłatnie plac- lecz plac ten jest za mały, a że obok leżą grunty Arkuszewskiego, którą by cześć odsprzedał, Rada Gminy jednomyślnie postanowiła na urządzenie stadionu sportowego.

Według niepotwierdzonych informacji pierwsza próba założenia w Pilicy klubu sportowego miała miejsce już w latach 30. XX wieku. Dokument taki podobno zachował się w prywatnych zbiorach.

Wydaje się to bardzo prawdopodobne bo trudno uwierzyć, że Kazimierz Arkuszewski nie przeniósł do Pilicy swoich doświadczeń z Lublina. Powstanie pierwszego klubu piłkarskiego w Lublinie -Wojskowego Klubu Sportowego wywołało lawinę. Powstały: Strzelec, Grot, Sparta, Olimpia, AZS przy Uniwersytecie Lubelskim, klub przy Straży Ogniowej oraz drużyny żydowskie: Szomryja, Makkabi, Haokah, Hapoel. Powstał również KS Plage – Laśkiewicz przy Zakładach Mechanicznych Plage&Laśkiewicz,których właścicielem był Kazimierz Arkuszewski. W 1921 roku 14-letni Władysław Król, późniejszy reprezentant Polski w piłce nożnej i hokeju (jako zawodnik ŁKS), rozpoczął naukę w Szkole Rzemiosł im. Stanisława Syroczyńskiego. Po jej skończeniu jako zaczął pracę jako mechanik w ZM Plage - Laśkiewicz. Zapisał się do Wojskowego Klubu Sportowego Lublin, który był najsilniejszym klubem. Kiedy jednak w 1923 roku w WKS nastąpił rozłam i juniorzy, przy poparciu działaczy cywilnych, powołali Klub Sportowy Lublinianka, chwilowo na czoło lubelskich klubów wysunął się Klub Sportowy Zakładów Mechanicznych Plage i Laśkiewicz. W 1924 r. Władysław Król zadebiutował w drużynie seniorów Lublinianki. W KS Plage&Laskiewicz prawdopodobnie nie grał. Pierwsza informacja o meczach KS Plage&Laśkiewicz pochodzi z 1924 r.

W tym okresie klub grał o mistrzostwo lubelskiej C-klasy co w tamtym czasie odpowiadało 4. lidze. Jego rywalem był m.in. KS Sokół.

W 1927- KS Plage&Laśkiewicz zdobył mistrzostwo lubelskiej B-klasy (odpowiednik 3. ligi) wyprzedzając WKS 7 pp. Leg. (7 pułk piechoty Legionów) z Chełma i Sokoła Lublin. W latach 1928 i 1929 klub uczestniczył w rozgrywkach lubelskiej A-klasy będącej wówczas odpowiednikiem drugiej klasy rozgrywkowej. Mistrzowie A-klasy brali udział w rozgrywkach o mistrzostwo Polski.

1928 A-klasa. Lublin

 1. WKS 22 pp Siedlce (22 pułk piechoty. W  sezonach 1932-34 zespół grał w najwyższej lidze)

 2. WKS 9 pac Siedlce (9 pułk artylerii ciężkiej)

 3. RKS Radom

 4. Czarni Radom

 5. AZS Lublin

 6. KS Plage&Laskiewicz

 7. Bar-Kochba Radom

 8. WKS 82 pp Brześć (82 pułk piechoty)

W następnym sezonie RKS Radom, Czarni Radom, Barkochba Radom występowały w okręgu kieleckim a WKS 82 pp Brześć w okręgu poleskim.

1929 A-klasa. Lublin

 1. WKS 9 pac Siedlce

 2. WKS 22 pp Siedlce

 3. Unia Lublin

 4. AZS Lublin

 1. KS Plage&Laskiewicz

 1. WKS 7 pp Leg. Chełm

Prawdopodobnie po tym sezonie, w wyniku problemów finansowych fabryki, drużyna została wycofana z rozgrywek. Później, już po przekształceniu fabryki w Lubelską Wytwórnię Samolotów, klub wrócił do rozgrywek.

1935. A – klasa. Lublin

 1. WKS 7 pp. Leg. Chełm

 2. Strzelec Siedlce

 3. WKS Dęblin

 4. Unia Lublin

 5. LWS Plage-Laśkiewicz

 6. Wieniawa

 7. Hapoel

 Jak widać lubelscy piłkarze mieli sojusznika w osobie Kazimierza Arkuszewskiego. Stworzenie drużyny w Pilicy, w oparciu o działające tu fabryki z drożdżownią na czele wydaje się bardzo prawdopodobnym.

Kolejne informacje o pilickiej piłce nożnej pochodzą z okresu okupacji. Na boisku na łąkach folwarku Owczarnia rozgrywane były mecze. Odbył się nawet mecz zawodników z Pilicy z drużyną złożoną z żołnierzy niemieckich. Podobno w tym meczu wystąpił nawet reprezentacyjny bramkarz z lat międzywojennych Adolf Krzyk z Brygady Częstochowa, do której trafił z Przemszy Poręba . W kadrze zadebiutował 12 września 1937 roku w Warszawie w meczu z Danią (3:1). Ostatni swój mecz w reprezentacji rozegrał 27 sierpnia 1939 roku w meczu z Węgrami (4:2). Od 1939 roku grał w drużynie z Poręby. Po wojnie grał w niższych klasach do 47 roku życ

O meczu ze Słomnikami rozegranym 29 sierpnia l943 roku wspomina Mieczysław Rysiecki w niepublikowanych wspomnieniach „Partyzanci Batalionów Chłopskich z Pilicy”:

Pech chciał, że przed meczem nie spotkaliśmy konfidenta. Poszliśmy na mecz, który odbywał się na polach Arkuszewskiego, między Lipiem, a Owczarnią. Pogoda była piękna. Prawie cała ludność Pilicy ściągnęła na boisko. Przechodząc przez dziedziniec zamkowy, widzieliśmy dwa, stojące w pogotowiu, ciężarowe auta żandarmerii; nawet pomyśleliśmy, że chyba zaraz gdzieś wyjadą. Poszukiwany był wśród kibiców, ale nie chcieliśmy rozpoczynać strzelaniny w tłumie. Uzgodniliśmy, że po meczu, jak wszyscy będą wracać do domów, a żandarmi zostaną na Zamku, to będzie najodpowiedniejszą chwilą, do wykonania naszego zadania [...]

W historii klubu ze Słomnik odnotowano mecz z Pilicą zakończony naszą porażką 0:7. Nie wiadomo czy był wspomniany mecz na boisku w Owczarni czy rewanż w Słomikach.