Papieski ślad

O Pilicy » Żyli wśród nas » Goście » Papieski ślad

Jan Paweł II wędrował pieszo Szlakiem Orlich Gniazd do Częstochowy na  początku września 1954 r. Odwiedził wówczas m.in.Smoleń. Drugi raz papież odwiedził  Pilicę we wrześniu 1955r.

 

Ks. Karol Wojtyła... Jako biskup i kardynał bardzo często pielgrzymował do Częstochowy. Prawdopodobnie towarzyszył w pielgrzymce swemu ojcu jako chłopiec, na pewno 18 maja 1939 r. brał udział w pielgrzymce młodzieży akademickiej. 7 kwietnia 1953 r. ks. Karol Wojtyła pobłogosławił pierwsze małżeństwo w Rodzince (późniejsze Środowisko) w Poraju k. Częstochowy. Następnego dnia, po weselu, cała grupa powędrowała pierwszy raz wspólnie na Jasną Górę. Odtąd, co roku w tym czasie udawali się z Wujkiem do Częstochowy - pieszo, na rowerach lub pociągiem. Pielgrzymki do Częstochowy trwają w tradycji Środowiska. W sobotę był wówczas zawsze Różaniec, a w niedzielę - Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu i Droga Krzyżowa na wałach. Z zachowanych notatek dowiadujemy się, że pielgrzymka rowerowa do Częstochowy 22-25 września 1955 r. biegła trasą: Kraków - Trzebinia - Olkusz - Wolbrom - Pilica - Ogrodzieniec - Siewierz - Koziegłowy - Częstochowa - powrót do Krakowa pociągiem. Rowerowa, była również pielgrzymka 28-30 września 1956 r.: pociągiem do Jędrzejowa, a dalej na rowerach trasą: Jędrzejów - Nagłowice - Szczekociny - Nakło - Lelów - Janów - Olsztyn - Częstochowa - powrót pociągiem. Nie wiemy, jak wędrowano 4-5 października 1957 r. Po konsekracji biskupiej - młodzież niepewna, jak to będzie dalej - usłyszała: „Wujek zawsze będzie Wujkiem” i rano 29 września 1958 r. wyruszono do Częstochowy z pielgrzymką dziękczynną. 

 

Karol Wojtyła był w tym czasie wykładowcą  na  na Wydziale Filozoficznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Na razie nie ufdało mi sie ustalić dalszych szczegółów dotyczących pobytu późniejszego papieża w Pilicy.

 

 

Karol Wojtyła na spływie kajakowym

 

 Pieśń Wdzięczności św. Janowi Pawłowi II za Jego pontyfikat, Naukę i Świętość.

 Muzyka - Mateusz Wojtylas [organista pilickiej fary] & Mateusz Duch

Tekst - Mateusz Wojtylas (z wykorzystaniem Nauczania Św. Jana Pawła II ) 

Gitara i Mastering - Mateusz Duch

Pianino, Śpiew, Chórki - Mateusz Wojtylas