Militarne znaleziska

O Pilicy » Legendy-Opowieści-Tajemnice » Militarne znaleziska

Podczas remontu pilickiej fary w 2008 roku znaleziono broń ukrytą prawdopodobnie w okresie II wojny światowej. na fotografii widać:

1: Luger [Parabellum] - jeden z najbardziej znanych na świecie modeli broni krótkiej. Tutaj w wersji tzw.artyleryjskiej, z wydłużoną lufą. Dostarczany był z kaburą skórzano-drewnianą; pełniącą jednocześnie rolę kolby. Pierwotnie przeznaczano go na wyposażenie obsługi działonów stąd jego popularna nazwa.

2: Lufa z zamkiem od Lugera.

3:Asymetryczny austriacki ładownik z tempołukową amunicją do Mannlichera 8x50, pochodzący z czasów pierwszej wojny światowej.

4.Pistolet FN

5.Pistolet FN

 

[3 sierpnia 2012] policjanci z Ogrodzieńca otrzymali informację o włamaniu do opuszczonego domu przy ul. Zawierciańskiej w Pilicy. Jego nowa właścicielka od dwóch tygodni nie odwiedzała budynku. W tym czasie włamywacze skradli z wnętrza siedem starych zegarów ściennych, dwa obrazy, starą lampę naftową i maszynę do szycia. Policjanci z Ogrodzieńca, w trakcie czynności na miejscu włamania znaleźli dwa stare karabiny. Załadowana broń ukryta była w mieszkaniu za szafą. Właściciel budynku zmarł kilka lat wcześniej. podczas oględzin miejsca przestępstwa znaleźli ukrytą amunicję i dwa stare karabiny. Jeden z nich był załadowany i gotowy do użycia. Zaskoczona właścicielka nie wiedziała, że w spadku odziedziczyła również nielegalną broń. Funkcjonariusze zabezpieczyli niebezpieczne znalezisko. Najprawdopodobniej broń pochodzi z okresu sprzed II Wojny Światowej

 

 

 

Rosyjski Mosin wz 91 i  włoski Mannlicher-Carcano wz 1891