16 stycznia 2017. Koncert Kolęd

Pilickie Aktualności » 16 stycznia 2017. Koncert Kolęd

 Nie sposób jest opisać słowami muzykę. Sto słów nie odda tego co potrafi wyrazić jedna nuta. Koncert rozpoczął się od występu chóru „Niezastąpieni” z Włoszczowej. Chór gościł już w naszej gminie.  "Niezastąpieni"  istnieją ponad 25 lat. Członkowie chóru, to w większości ludzie starsi, którzy oddają się pasji śpiewania. Na swojej stronie internetowej zanotowali swoje motto:

Gdzie słyszysz śpiew tam wstąp,

tam dobre serca ludzie mają

źli ludzie wierzaj mi,

Ci nigdy nie śpiewają.

Chór występuje z urozmaiconym repertuarem, do którego należą: pieśni religijne, patriotyczne, rozrywkowe, harcerskie, biesiadne. W ich wykonaniu usłyszeliśmy... i zaśpiewaliśmy z nimi... polskie kolędy.

W ramach kolejnej edycji akcji Kolędnicy z Żytomierza, po raz ósmy odwiedzili Śląsk wykonawcy z Ukrainy. Po raz drugi gościliśmy ich w Pilicy. Organizatorami przyjazdu byli: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie. Honorowy Patronat nad wydarzeniem sprawował wicemarszałek województwa śląskiego Stanisław Dąbrowa. W organizację wizyty w Pilicy włączyli się Starostwo Powiatowe w Zawierciu oraz Urząd Miasta i Gminy w Pilicy. Z repertuarem polskich i ukraińskich kolęd, pastorałek oraz pieśni ludowych przyjechali laureaci ostatniego Festiwalu Polskiej Kolędy na Żytomierszczyźnie.Zespoły wokalne Dzwoneczki, Liłeja i Malwy oraz solistki  Kateryna Bakalzuk, Irena Nawojewa i Halina Dowbysz. Usłyszeliśmy kolędy, które śpiewane są jedynie na Ukrainie i te, które znamy i śpiewamy podczas polskich Wigilii. Nie sposób było nie przyłączyć się wówczas do śpiewu. Była oczywiście najsłynniejsza z kolęd, znana i śpiewana w całej Europie Cicha noc, którą wykonały przez trzy solistki, w trzech językach. Ten kto zdecydował się w nieco nietypowy sposób spędzić poniedziałkowe popołudnie na pewno tego nie żałuje.

"Niezastąpieni":

Dyrygent chóru-Mieczysław Król

 

"Kolędnicy z Żytomierza":

Wiktoria Laskowska-Szczur. Przewodnicząca Żytomierskiego Obwodowego Związeku Polaków

Kateryna Bakalzuk

Polski Dziecięcy Zespół Wokalny „Dzwoneczki” działający przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie

Zespół Wokalny „Liłeja” działający przy Olewskim Oddziale Związku Polaków na Ukrainie

Irena Nawojewa

absolwentka Odesskiej Akademii Muzycznej Halina Dowbysz.

Polski Zespół Wokalny „Malwy” pod kier. Ireny Nawojewej

 

Organizatorzy:

Burmistrz Pilicy Artur Janosik

Wicemarszałek województwa śląskiego Stanisław Dąbrowa

Starosta zawierciański Krzysztof Wrona

... i "rodzinna fotografia" wykonawców i organizatorów koncertu

 

Każdy naród ma swoje zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem. Święta te w cerkwi greckokatolickiej i w kościele prawosławnym rozpoczynaja się 25 grudnia według kalendarza juliańskiego, czyli od 7 stycznia według używanego u nas kalendarza gregoriańskiego. U naszych wschodnich sąsiadów święta rozpoczynają się Wigilią nazywaną Swiatyj Weczir, Bahatyj Weczir lub Bahata Kutia.obrzędy, które nie różnią się od polskich. Strojenie drzewka jest związane z pogańskimi zwyczajami czczenia Pradrzewa Wszechświata. Światełka na choince symbolizują gwiazdy zawieszane na niej cukierki i orzechy symbolizują dary przodków. Podobnie jak w Polsce wkłada się siano pod obrus na wigilijnym stole. Na tak przygotowanym stole ustawia się następnie wigilijne potrawy, których powinno być 12. Są wśród nich: ryby, barszcz, kompot z suszonych owoców, grzyby, gołąbki z kaszą lub ziemniakami. Nie może zabraknąć kutii,* która jest najważniejszą potrawą na wigilijnym stole. Do wieczerzy, zgodnie z tradycją powinno się zasiąść dopiero wtedy, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda. Po wieczerzy wigilijnej wierni udają się na specjalne nabożeństwo, tzw. Wełyke Poweczirja. Grupy kolędników, śpiewając ukraińskie koladki – obrzędowe pieśni zimowe odwiedzają domostwa i składają życzenia gospodarzom, którzy traktują ich wizytę jako dobrą wróżbę. W zamian kolędnicy otrzymują słodkości. Orszak kolędników składa się zawsze z Kozy, Pastucha, Cygana, Żyda, Lekarza, Żołnierza i Śmierci. Są i odmienne zwyczaje. Na czterech rogach stołu układa się główki czosnku, aby odpędzić złe duchy. Ozdobą ukraińskich stołów w tym dniu są zdobione jajka. Po rozpoczęciu świątecznej kolacji głowa rodziny rozdaje domownikom prosforę, poświęcony w cerkwi przaśny chlebek spełniający rolę naszego nam opłatka. Podczas nabożeństwa wieczornego wierni nie modlą się przed szopką, lecz adorują ikonę Narodzenia Chrystusa.

 

* Tradycyjna potrawa kuchni kresowej spożywana w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Oprócz okresu noworocznego, kutię spożywano na Dziady oraz podczas styp. Robiona jest z gotowanej pszenicy, ziaren maku, miodu i bakalii m.in.orzechów i rodzynek. Na Białorusi kutię często gotuje się z kaszy jęczmiennej.