Konie "Pilica"

O Pilicy » Legendy-Opowieści-Tajemnice » Konie "Pilica"

O koniach o imieniu Pilica pisałem numerze 8/2016 Naszej Pilicy. Przez przeoczenie informacje te nie pojawiły się na stronie.Od tego czasu przybyło nieco wiadomości.

Najstarsze informacje, które udało mi się znaleźć pochodzą z lat dwudziestych XX wieku: W warszawskim sezonie wyścigowym 1924 w barwach stajni ks.Lubomirskiego startowała klacz Pilica, którą trenował Antoni Zasępa.

 

Na rozegranych w 1933 r. w Baranowiczach dorocznych zawodach konnych o mistrzostwo armii II miejsce zdobył zespół 17 pułku ułanów z Brygady Kawalerii Poznań w składzie: por. Michał Gutowski na klaczy Pilica, por.Stanisław Czerniawski i por. Romuald Dowbor. W roku 1934, w Hrubieszowie, Michał Gutowski, również na klaczyu Pilica, w barwach 17 Pułku Ułanów zdobył indywidualnie i zespołowo Mistrzostwo Konne Wojska Polskiego Militari.

 Michał Gutowski (1910-2006) to pułkownik Wojska Polskiego, generał brygady w stanie spoczynku (1999r.), żołnierz 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich (Kampania Wrześniowa), 10 Pułku Strzelców Konnych (Francja 1940), 2 Pułku Pancernego (1944-1945), kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyża Walecznych (pięciokrotnie), Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnego Krzyża Zasługi, Legii Honorowej, Croix de Guerre, Krzyża Wojennego 1939-1945 z palmami, honorowy członek Polskiego Związku Jeździeckiego. Był wybitnym jeźdźcem. Startował 6-krotnie w , odniósł dwa zwycięstwa w międzynarodowych konkursach o Puchar Narodów(w 1935 r. w Rydze i w 1936 r. w Spale). Wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 r. w konkursie skoków, na klaczy "Warszawianka". Po bezbłędnym pokonaniu dwunastu przeszkód koń wyłamał się na 13 przeszkodzie i zawodnik nie ukończył konkursu. Na Olimpiadzie w Meksyku (1968r.) był trener olimpijskiej reprezentacji jeździeckiej Kanady, która zdobyła złoty medal olimpijski.

 

Gen.Stanisław Grzmot- Skotnicki gratuluje por.Michałowi Gutowskiemu (siedzącemu na klaczy "Pilica") zdobycia indywidualnego I miejsca na "Militari" w Hrubieszowie.

W latach 1932-1935 klacz Pilica (1930), będąca własnościąH.Bruhla, startowała w wyścigach konnych w Warszawie. W stadninie w Janowie Podlaskim wyhodowano trzy konie o imieniu Pilica. Są to:gniada klacz Pilica (ur. 1970), gniada klacz Pilica Polska (ur. 1975. (rodzice: Baj, Eloise) oraz gniada klacz Pilica ur.w 1994, która jest potomkinią ogiera Kuhailan Afas wypatrzonego na wyspie Bahrajn i jako roczniak sprowadzonego przez Bogdana Ziętarskiego do Gumnisk. Kuhailan Afas pozostawił tylko 7 szt. potomstwa, w tym 6 ogierków zanim zaginął w czasie działań wojennych w 1939 r. Linia żeńska Pilicy wywodzi się od klaczy: Szamrajówka (1810 Biała Cerkiew)

We współczesnych bazach danych Polskiego Związku Hodowców Koni znajdują się kolejne wierzchowce:

 Pilica po Arcusie i Plancynie

 

*Pilica (Faworze-Pipi) fot.1>>>

*Pilica (Faworze-Pipi) fot.2>>>

*Pilica (Faworze-Pipi) fot.3>>>

Warto przeczytać:Olimpijski ślad