Kmdr Zbigniew Kula

O Pilicy » Żyli wśród nas » Wojskowi i powstańcy » Kmdr Zbigniew Kula

Urodził się w Pilicy 08. stycznia 1950 r. Jest synem Stanisława Mieczysława Kuli i Stanisławy z Binkiewiczów. Do 1956 roku rodzina mieszkała przy ul.Krakowskiej 9 skąd przeniosła się do Rybnika. Zbigniew pracował jako sztygar w oddziale elektrycznym KWK Chwałowice.Rozpoczął studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach . W 1973 roku przerwał je i zdał do Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni. Po 4,5 latach na Westerplatte został promowany do stopnia podporucznika Marynarki Wojennej. Jako młody oficer rozpoczął służbę w I Dywizjonie Okrętów Rakietowych w 3 Flotylli Okrętów w Gdyni Oksywiu. Został dowódcą działu nawigacji a po dwóch latach dowódca okrętu. W Pierwszym Dywizjonie Okrętów Rakietowych piastował funkcję Szefa Sztabu, a następnie Dowudcy Dywizjonu. W 1983 roku objął dowodzenie na znacznie większym okręcie , okręcie rakietowym typu projektu 1241RE „Mołnia” (w kodzie NATO: Tarantul-I) zbudowanego dla Marynarki Wojennej w Stoczni Rzecznej w Rybińsku (dawniej ZSRR). Pierwszy okręt tego typu przypłynął do Gdyni 5 grudnia 1983 roku. 28 grudnia nastąpiło podniesienie bandery i okręt rozpoczął służbę w polskiej Marynarce Wojennej. Otrzymał numer taktyczny 434. Na wniosek Zbigniewa Kuli okręt został nazwany ORP „Górnik”.

Dane:

 • Wyporność 455 ton,

 • długość 56,9 m,

 • szerokość 10,20 m,

 • zanurzenie 2,20 m

Napęd:

 • dwie turbiny gazowe marszowe DM76 o mocy 4 000 KM każda

 • dwie turbiny gazowe szczytowe PR77 o mocy 12 000 KM każda.

Pozwalały one osiągnąć prędkość 45 węzłów, czyli przeszło 83 km/h, co czyniło okręty jednymi z najszybszych na świecie.

Wyposażenie:

 • stacje radiolokacyjna wykrywania celów Garpun-E (kod NATO: "Plank Shave")

 • stacje radiolokacyjna kierowania ogniem MR-123 (kod NATO: "Bass Tilt")

 • radar nawigacyjny Peczora-1

Uzbrojenie:

 • dwie podwójne wyrzutnie KT-138E rakiet przeciwokrętowych P-21 i P-22 (Kod NATO: SS-N-2C Styx),

 • jedna poczwórna wyrzutnia MTU-4US rakiet przeciwlotniczych Strieła - 2M (Kod NATO: SA-N-5 Grail),

 • jedna armata AK-176 kalibru 76,2 mm,

 • dwie sześciolufowe armaty przeciwlotnicze AK-630M kalibru 30 mm

 • wyrzutnie celów pozornych.

Załoga liczyła 46 oficerów i marynarzy.

Bliźniaczy okręt ORP Metalowiec

Nowe jednostki weszły w skład 3 Flotylli Okrętów w Gdyni tworząc samodzielną grupę okrętów rakietowych. Z czasem utworzono z nich dywizjon okrętów rakietowych. Jednostka brała udział w najważniejszych ćwiczeniach Marynarki Wojennej, m.in. Barakuda, Pirania, Baltops, Murena, Passex. 31 maja 2005 r. w obecności pierwszego dowódcy jednostki, w porcie wojennym na Oksywiu opuszczono banderę na ORP "Górnik".

 Pierwszy z prawej kmdr Zbigniew Kula

Więcej o „ORP Górnik”: >>> oraz >>>.

 Na początku lat 2000. marynarze przywieźli do Chwałowic makietę ORP Górnik, którą opiekował się  rybnicki oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa. Makieta miała trafić do muzeum w Rybniku.

ORP „Górnik” w temacie „Pilicka flotylla

Zbigniew Kula dowodził „Górnikiem” w latach 1983 – 1986. W latach 1990-1992 dowodził 1 dywizjonem kutrów rakietowo-torpedowych. W latach 1992–1993 sprawował funkcję dowódcy 1 dywizjonu okrętów rakietowych. Otrzymał awans do stopnia kmdr. ppor. Przeszedł do sztabu Marynarki Wojennej gdzie zajmował się planowaniem strategicznym. Awansował do stopnia komandora i został szefem Zarządu Planowania i Rozwoju Marynarki Wojennej. Odpowiadał za wprowadzenie polskiej marynarki do struktur NATO. Na wojskową emeryturę przeszedł w styczniu 2004 roku w stopniu komandora, ale już z etatu kontradmirała jako Szef Zarządu V Marynarki Wojennej.

Braćmi Zbigniewa są, również związani z morzem i urodzeni w Pilicy, Marian Kula i kmdr dr Adam Kula.