Gdzie jest generał?

O Pilicy » Legendy-Opowieści-Tajemnice » Gdzie jest generał?

W wydawanym w Paryżu L`Univers Israelite. Journal des principes conservateurs du Judaisme par une societe d`hommes de lettres z 1862 znalazłem informację:

L`Iutrzenka, journal israelite de Varsovie, annonce qu`un des plus braves generaux de l`armee federale d`Amerique, M.Rosenkranz, est un juif polonais ne a Pilica.

Co po polsku oznacza, że według wydawanego w Warszawie żydowskiego pisma "Jutrzenka", jeden z najlepszych generałów amerykańskiej armii federalnej M.Rozenkranz jest polskim Żydem urodzonym w Pilicy! Byłby to czwarty pilicki generał po Osińskim, Hubickim i Piekarskim! Poszedłem tym śladem. Najpierw „wujek Google”. Zero efektów. Wyniki ni z gruszki ni z pietruszki. Pomimo najprzeróżniejszych prób wpisywania zapytań w różnych wersjach językowych, z różnymi wersjami pisowni nazwiska żaden gen.Rozenkranz nie pokazał się. W wykazach generałów federalnych i konfederackich z okresu wojny secesyjnej jest William Starke Rosecrans ale z biogramu trudno wywnioskować cokolwiek na temat pochodzenia. Dotarłem do archiwalnych numerów Jutrzenki. Rocznik 1862 to 52 numery po kilkanaście stron więc zapowiadała się spora lektura. Zanim znalazłem znalazłem poszukiwaną informację natrafiłem na jej sprostowanie:

Bywa i tak. Nie będzie czwartego generała (Na razie. Nie takie cuda mi się trafiały! ) ale trójka to i tak wynik, którego wiele miejscowości może nam pozazdrościć.