Dzwonowice

O Pilicy » Pilickie posiadłości » Miejscowości gminy Pilica » Dzwonowice

Nazwa patronimiczna Zwonowice od Zwon.

 

1391

Wieś królewska w kluczu żarnowieckim (co najmniej do 1533).Potem w dzierżawie szyckiej. W dokumentach królewskim Jagiełło zapisał 100 grzywien Piotrowi Pieniążkowi.Wies początkowo w kluczu żarnowickim potem w dzierżawie szyckiej

1450

Ks.opolski Wacław,siostrzeniec Janaz Pilczy [Granowskiego],zrzekł się swoich uprawnień do dóbr łańcuckich,wsi w okolicy Kańczugi oraz innych posiadłości w ziemi ruskiej na rzecz swego wuja w zamian za dobra Pilcza i Mrzygłód oraz 2 tysiące grzywien. W wyniku działów, zamian i wykupów Jan stał się wkrótce po r. 1450 z powrotem wyłącznym właścicielem klucza pileckiego.

1453

Dokument Zbigniewa Oleśnickiego wymienia miejscowy folwark.

1478

Po śmierci Jana z Pilicy [Granowskiego] jego syn, Jan (II) Pilecki, otrzymał miasto Pilica z zamkiem i z wsiami,

1527

Wieś występuje w dokumentach jako Swanowycze.

1544

W dokumentach jako Zwonowicze

1581

Zwonowicze dzierż do Jana Kmithy i miały 4,5 łana kmiecego,4 zagrodników z rola i 3 komorników bez bydła.W regestrze podatkowym należą do parafii Pilica i nie podlega staroście żarnowieckiemu.

XVII

Wieś pojawia się w dokumentach jako Zwonowice

r.1629

1669

Od tego roku dzierżawcą Dzwonowic i Szyc był Gabriel Silnicki

1707

Dzierżawcą Dzwonowic, Sierbowic i Szyc został Stanisław Młodzianowski. Kolejnym dzierżawcą był jego syn Stanisław Kostka Młodzianowski.

1761

Teodor Wessel spłacił dzierżawcę Dzwonowic i Siamoszyc Bogusława Nieszkowskiego dzięki pożyczce udzielonej przez kustosza pilickiego ks.Górskiego. Wessel pożyczył 370 czerwonych złotych pod zastaw Szypowic.

1789

Tenuta Szyce,Sierbowice,Dzwonowice i mlyn w Samoszycach W posesyi JW Teodora Wessla ekspodskarbiego wielkiego koronnego,Orderu Orła Białego kawalera,dożywotniej,zaś w dzierżawnej posesyi ur.Michała Grabiańskiego ,której złożywszy przywilej,czyli konsens w r.1760 do ustąpienia prawa W.Mlodzianowksiego i przysięgi ekstrakt przez wspomnianego JW Teodora Wessla przed księgami ziemskimi lelowskimi stosownej z prawem, dnia 16 lipca roku niniejszego wykonanej....

...grontami wsie Sierbowic i Dzwonowic gościeniec krakowski wielki do Wielkiej polski ciągnie się,a takowy przez wody i niepoprawę aż nadto popsuty,przejazd tamujący,do którego poprawy lubo szarwarki dekretem Referendaryi Koronnej są naznaczone,czego gromady nie zachowują. Zaczym my jurysdykjcyi dworskiej zalecamy ,aby oddawszy zlecenie Janowi Kudrze jako czynszownikowi i tego się podejmującemu wydawszy rozkaz swój,jakim sposobem goscieniec pomieniony teraz pod jesień zrperowali i tym w dalszym czasie rokrocznie poprawiali. Zamian zaś ogrodu podanego w Samoszycach z młynarzem o połowę łączki,nad drogą przy chałupie,podług obznaczenia naszego na wieczność utwierdzamy. Które to dzieło niniejszej lustracyi podpisem rąk naszych stwierdzamy .działo się dnia 24 sierpnia 1789 Andrzej z Górnej Kleczy Rottermund komornik graniczny woj.krak pow.lelowskiego.... Jan Nepomucen Ciołek z Woźnik Woźnicki woj.krak. i pow.lel.komisarz i lustrator Maciej z Błeszna Błeszyński ..kom i lustrator.

dnia 27 lutego w zamku pilickim dał [Teodor Wessel] dokument iż na spłacenie p.Bogusława Nieszkowskiego za dzierżawę Dzwonowic,Szypowic i Szamorzyc w jego starostwie szyckim ,pożyczył od ks.Górskiego ,kustosza pilickiego 370 zł która to sumę zabezpieczył mu na dobrach swych dziedzicznych pileckich z przyległościami. Oddaje też ks.kustoszowi wieś Szypowice z tym warunkiem,ze gdyby za rok nie oddał mu tych 370 zł ,ks.kustosz ta wieś w swej posesyi trzymać będzie i tak z roku na rok.

1790

Miejscowość jest własnością Michała Grabiańskiego,który dostał ją za długi T. Wessla.W tym czasie wieś liczyła 40 domów i130-185 mieszkańców, w tym 30-5 żydów.

1827

41 domów i 248 mieszkańców.[SGKP]

1851

 

 

1875

W maju dotknęła wieś klęska gradobicia.

1885

czerwiec 1885

1898

W maju burze i grady spowodowały znaczne straty w okolicy Pilicy.

1927

 

 

1934

 

 

przysiółek: Chałupki