Długowieczni piliczanie

O Pilicy » Legendy-Opowieści-Tajemnice » Długowieczni piliczanie

Oprócz wspomnianego w innym temacie Andrzeja Mendaka, który dożył 108 lat setkę przekroczyli inni Piliczanie. Zapis w księgach parafialnych z roku 1827:

Działo się w mieście Pilicy dnia piątego lutego tysiąc ośmset dwudziestego siódmego roku o godzinie iedynastej przedpołudniem. Stawili się Piotr Surowiec lat pięćdziesiąt pięć i Szymon Fabiański lat czterdzieści ośm liczący w Pilicy zamieszkali wyrobnicy i oświadczyli że dnia czwartego Lutego o godzinie szóstej popołudniu umarł Mateusz Jamczeński lat sto siedm liczący ubogi żebrak w Pilicy zamieszkały zostawił posobie żonę Apolonię i córkę Annę zamężną domek stary wartający złotych ośm dziesiąt.

[Informacja: ©.PS]

Informacja prasowa z roku 1880:

W Pilicy zmarł w tych dniach stolarz Pachalski, liczący sobie 102 lat wieku, żołnierz jeszcze z czasów Kościuszki. Jest tam jeszcze drugi mieszczanin, niejaki Solnicki, 105-letni staruszek.

Franciszek Solnicki zmarł 21 września 1807 roku i pochowany został w podziemiach pilickiego klasztoru W klasztornych księgach zanotowano o nim: prawie stuletni starzec. Ubogi mieszczanin pilicki

Informacja prasowa z roku 2009:

22 maja 2009 roku minęło 100 lat od dnia narodzin pani Heleny Gajewskiej z Bibic. Ten miły dzień spędziła w gronie najbliższych, wraz z córką, zięciem i wnuczką oczekiwali gości, również oficjalnych.Najserdeczniejsze życzenia złożyli Jubilatce wójt gminy Zielonki Bogusław Król oraz przewodniczący Rady Gminy Ryszard Krawczyk. Pani Helena na co dzień lubi śledzić obrady Sejmu, a gościom nie dała się namówić, żeby przyjąć życzenia na siedząco. Pani Helena Gajewska jest mieszkanką Bibic od 10 lat, przeprowadziła się tutaj z Krakowa wraz z córką i zięciem - Eulalią i Januszem Lizakami, z którymi mieszka już 25 lat po tym, jak owdowiała. Pani Helena pochodzi z Pilicy, miasteczka obecnie w województwie śląskim. Jej recepta na długowieczność nie jest nowa i nie zaskoczyła urodzinowych gości.

- Pracowałam od trzynastego roku życia. Najpierw przy dworze, w gospodarstwie, potem już na własnym

- przyznaje od razu pani Helena. Ale dodaje, że nie jest bez znaczenia racjonalne odżywianie, a nawet ipost.

- Od dzieciństwa mama mieszkała w rejonie uwikłanym w historię, tato najpierw brał udział w partyzantce, potem zaangażował się społecznie i wiele lat był sołtysem. Więzieniem skończyło się dla niego zrzucenie portretu Stalina. W tamtych trudnych czasach przyszło żyć rodzicom z piątką dzieci, a biorąc pod uwagę społeczną działalność taty, mama miała dużo pracy na roli - opowiada Eulalia Lizak, jedna z dwóch córek. Prócz nich pani Helena ma jeszcze trzech synów, dochowała się też 11 wnucząt i 19 prawnucząt.

19 kwietnia 2016, w wieku 101 lat zmarł w Pilicy Władysław Szarawara. Od 1945 roku był wieloletnim kierownikiem pilickiej poczty. W 1948 był współzałożycielem GMLKS Piliczanka (wówczas LZS Pilica) i najstarszym chyba w Polsce czynnym kibicem piłkarskim.

Niezwykły jubileusz Pana Władysława Szarawary

Niezwykły jubileusz Pana Władysława Szarawary- ciąg dalszy

17 sierpnia 2018 roku swoje setne urodziny obchodziła mieszkanka Pilicy, Pani Kazimiera Spaczyńska. 

 

Pani Helena Liberska urodziła się w Strzegowej 15 kwietnia 1919 roku a w Pilicy mieszka od siedemdziesięciu jeden lat. Oto treść życzeń, przekazanych w imieniu mieszkańców miasta, w formie okolicznościowego dyplomu, przez Przewodnicząca Rady Osiedla Annę Kowalską :

 

 

P.Helena z córką