Anna Wesołowska

O Pilicy » Żyli wśród nas » Literaci i artyści » Anna Wesołowska

Urodziła się w roku 1907 w Pilicy. Uczyła się w Seminarium Nauczycielskim w Mysłowicach, a następnie studiowała w Konserwatorium Muzycznym w Katowicach, gdzie w 1936 roku otrzymała dyplom ukończenia klasy fortepianu. Pracę w szkolnictwie muzycznym rozpoczęła w roku 1938. Po wojnie, w lutym 1945 roku zgłosiła się do pracy w Liceum Muzycznym w Katowicach i należała do grona organizatorów szkoły po wojennej przerwie. Państwowemu Liceum Muzycznemu w Katowicach poświęciła 43 lata swego życia, prowadząc klasę fortepianu i wykładając zasady muzyki. W latach 1953 – 1973 pełniła funkcję kierownika wydziału instrumentalnego. Była konsultantką sekcji fortepianu śląskich szkół muzycznych Okręgowego Zespołu Metodyczno-Programowego. Uczyła fortepianu i zasad muzyki do 1988 r. Wykształciła wielu znanych dziś pianistów i muzyków innych specjalności. W wywiadzie udzielonym uczniom przypominała: Dla przyszłego artysty ważne jest uczenie się wszystkich przedmiotów, czyli bogacenie wiedzy o świecie i życiu. Liceum stwarza taką możliwość...Zmarła w roku 1998.

Niektóre nagrania:

  • Utwory na 2 fortepiany i 4 ręce [CD, wyd.Selene, 1987].
  • Muzyka kameralna. Dwa kwartety smyczkowe. 2 longplaye + 1 broszura, wydane w 1987 r. w Paryżu przez Le Chant du monde. Dystrybutorem była firma Harmonia mundi France. Wykonawcy utworów: Anna Wesołowska; Stanisław Firlej; Barbara Gorzyńska; Camerata Kwartet (Varsovie); 
  • Antologia miniatury wiolonczelowej. Stanisław Firlej; Anna Wesołowska. [LP. Wifon, 1987].
  • Utwory na dwa fortepiany i cztery ręce. Chopin, Moniuszko. Krystyna Makowska; Anna Wesolowska; [Harmonia Mundi, 1988]
  • Dwa mazurki op. 3 Henryka Wieniawskiego. Barbara Górzyńska; Anna Wesołowska. [LP; wyd.Wifon. 1989].
  • Utwory Henryka Wieniawskiego. Barbara Gorzyńska skrzypce, violin i Anna Wesołowska /fortepian, piano/. [WIFON. 1989]
  • Dzieła wiolonczelowe. Fryderyk Chopin; Anna Wesołowska, (pianistka); Stanisław Firlej. [Wyd.Selene, 1996]. Zawiera XIX-wieczne sonaty i polonezy na wiolonczelę i fortepian.
  • Komplet utworów na wiolonczelę i fortepian. Fryderyk Chopin; Gaspar Cassadó; Stanisław Dybowski; Stanisław Firlej; Aleksandr Konstantinovič Glazunov; [wyd.Selene, 1996].