2-3 października 2015. Rajd szkół mundurowych

Pilickie Aktualności » 2-3 października 2015. Rajd szkół mundurowych

Rajd Dekielka organizowany był przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Będzinie i przez Muzeum Sztygarka. W tym roku druga część nazwy brzmiała "W krainie królowej Elżbiety z Piliczy". W organizację włączyły się gminy będące miejscem startu i mety czyli Ogrpodzieniec i Pilica.

W rajdzie wzięli udział uczniowie klas mundurowych z terenu podległego WKU w Będzinie : z Pilicy, Czeladzi, Sosnowca i Łaz . Podczas dwudniowych zmagań uczniowie przemierzyli szlak z Podzamcza przez Ryczów do Pilicy, gdzie na terenie liceum rozgrywały się pozostałe konkurencje. Kadeci zmierzyli się z: przeciąganiem liny, rozkładaniem karabinu AKMS, strzelaniem z broni pneumatycznej, pomocą przedmedyczną, wyciskaniem ciężarka o wadze 17,5 kg. Sprawdzili się również w Biegowym Teście Zwinnościowym przygotowanym przez kpt. Jacka Łukasika na podstawie programowej Wojska Polskiego. Pierwszy dzień zakończył się wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. W drugim dniu na porannym apelu zostały wręczone wyróżnienia i pamiątkowe gadżety dla wszystkich uczestników rajdu. [LO Pilica]

Aby przybliżyć uczestnikom historię Pilicy i zachęcić ich do odwiedzenia nas w przyszłości w ratuszu zorganizowana została wystawa "Pilica w mundurze" pokazująca militarne dzieje naszej miejscowości. W organizacji wystawy uczestniczyli: Towarzystwo Jurajskie, Liceum Ogólnokształcące w Pilicy oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy, wsparci przez UMiG w Pilicy, ks.Zbigniewa Grzesińskiego z parafii pw. św.Mikołaja w Kidowie,  Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej, Zespół Szkół nr 2 w Wierbce i Piotra Ormana, którzy po raz kolejny udostępnili nam swoje zbiory. W pierwszym dniu wystawę obejrzeli uczestnicy rajdu oraz kilkuset piliczan.

W tym czasie na rynku trwał pokaz musztry w wykonaniu szkół mundurowych, występy zespołu mażoretek "Fantazja" z Ogrodzieńca oraz grała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Dzwono-Sierbowic.Po przemarszu korowodu do hali sportowej odbyło się oficjalne zakończenie imprezy. Pan Burmistrz, w imieniu mieszkańców, zaprosił gości do złożenia kolejnej wizyty w naszym miasteczku.

Były podziękowania dla tych którzy wspierali organizatorów  m.in. dla pilickiego zakładu Konsorcjum Mięsnego OKRASA Grupa Południe Sp. z o.o. oraz dla Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Odbyło się wręczenie nagród dla drużyn uczestniczących w części turystyczno-sportowej, które ufundowali: WKU Bedzin, Muzeum Miejskie Sztygarka, Kuratorium Oświaty i Wychowania w Katowicach oraz WSB w Dabrowie Górniczej. Tyle zapamiętałem :) Jeżli kogoś pominąłem to przepraszam.

Najlepsi otrzymali pamiątkowe puchary z rąk członka Zarządu Powiatu Zawierciańskiego - Pani Marii Milejskiej, Burmistrza Pana Artura Janosika, wizytatora Kuratorium Oświaty Pana Wacława Wójcika, dyrektora Muzeum „Sztygarka” z Dąbrowy Górniczej Pana Arkadiusza Rybaka i kapitana Jacka Łukasika.”Najlepszą z najlepszych” okazała się drużyna z pilickiego liceum.[LO Pilica]

Tą część imprezy uświetniły kolejne występy zespołu mażoretek i orkiestry z Dzwono-Sierbowic. OSP Pilica pokazała bogaty zestaw swojego wyposażenia technicznego a wokół roznosiła się woń przepysznej grochówki przygotowanej przez druhów z OSP Wierbka.

Zainteresowanie mieszkańców spowodowało, że wystawa była otwarta nie tylko w sobotę do godzin wieczornych ale również w niedzielę do godziny 18.00. Ekspozycja wzbudziła duże zainteresowanie także u przejeżdżających przez Pilicę turystów, którzy przystawali widząc otwarte drzwi ratusza. Rozmawialiśmy z nimi o turystycznych walorach Pilicy, o zagospodarowaniu turystycznym gminy, o dniu dzisiejszym i o planach w tym zakresie. W poniedziałek odbyły się w ratuszu dwie lekcje historii lokalnej dla uczniów pilickiego liceum.

 

Powitanie uczestników przez burmistrza

Militarna historia Pilicy w pigułce

Sekretarz Miasta i Gminy Anna Kulczak (z prawej)  i dyr. Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej Anna Kowalska

Pan burmistrz zapoznaje się z wystawą

Mażoretki z zespołu "Fantazja " z Ogrodzieńca

Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Dzwono-Sierbowic

Eksponatów  na wystawę użyczyli: proboszcz parafii pw. św.Mikołaja w Kidowie-ks. Zbigniew Grzesiński, członkowie Bractwa Rycerskiego Ziemi Ogrodzienieckiej - Andrzej i Renata Mrozińscy, Mateusz Machnik i Piotr Kramarz, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy oraz członkowie Towarzystwa Jurajskiego. Niewatpliwy wkład mieli również mieszkańcy gminy. Nie sposób wymienić tutaj z nazwiska tych wszystkich, którzy, w róznym okresie czasu udostępnili bibliotece oraz mnie dokumenty i fotografie z rodzinnych archiwów. Wiele z nich zostało pokazanych na wystawie.

Burmistrz Artur Janosik i kpt.Łukasik z WKU Będzin

Dla wszystkich uczestników wystarczyło nagród

Laureaci z pilickiego LO

 

FOTORELACJA Z CZĘŚCI RAJDOWEJ: