1882-1884 Frumkin

O Pilicy » Właściciele » 1882-1884 Frumkin

To najbardziej tajemnicza postać pośród właścicieli Pilicy. Wiadomo o nim jedynie tyle,że był rosyjskim Żydem a Pilicę nabył w roku 1882  ze względu na okoliczne lasy. Po ich wycięciu stracił zainteresowanie dalszymi losami miejscowości i w1884r. odsprzedał posiadłość Karolowi Brzozowskiemu.

Nareszcie właściciele dóbr pilickich Frumkinowie (żydzi litewscy) sprzedali je panu marszałkowi Brzozowskiemu, obywatelowi z Ukrainy. Przez dwa lata posiadając Pilicę, Frumkinowie bardzo wyniszczyli lasy. Jakże być mogło inaczej, kiedy w zagajnikach paśli bydło! Piękny ogród z drzew różnych i wspaniały pałac, siedziba niegdyś Konstantego Sobieskiego a później Weslów, przez te dwa lata również bardzo ucierpiały.[Artykuł w prasie z 1884r.]

Szukając jakichkolwiek śladów natrafiłem na informacje o fabrykach Frumkina w piotrkowskim,a więc nie tak bardzo  oddalonym od Pilicy, Bugaju. O papierni „Frumkin i wspólnicy” nie znalazłem żadnych bardziej szczegółowych informacji. Założona przez spółkę Naftali Frumkin, Mendel Schlosberg i Lejba Wyszewański tkalnia bawełny, z 400 warsztatami oraz farbiarnią, znana jako Piotrkowska Manufaktura, powstała dopiero w 1896 roku. Tkalnia i papiernia...czy to przypadek? Być może wśród kapitału,który pozwolił na ich założenie są grosze pochodzące z wyrębu pilickich lasów przez przodka Naftalego Frumkina,który o wystawionej na sprzedaż Pilicy dowiedział się od z któregoś z Moesów działających w tych samych branżach. To oczywiście jedynie spekulacje nie mające na dzisiaj pokrycia w znanych dokumentach.