1884 -1894 Brzozowscy
O Pilicy » Właściciele » 1884 -1894 Brzozowscy
Karol Brzozowski z Brzozowa herbu Belina urodził się w roku 1846 w Sokołówce na Podolu. Nabył on Pilicę w 1884 r. od Frumkina za 365 000 rubli. W skład liczącego 4020 mórg i 160 prętów majątku wchodziły wówczas folwarki:Bergierówka dzierżawiony przez Tadeusza Woźnickiego, Dobra dzierżawiony przez Tadeusza Puniatyckiego, Engliszówka dzierżawiony przez Franciszka Rocha, Gulzów, Owczarnia, Smoleń, łąka na Wierbce,majątek Strzegowa z lasami dzierżawiony przez Lejbusia Rusinka,Karczma Baran na Sławniowie,karczma Biskupice, słodownia, farbiarnia, browar w Pilicy, Czarny Las, Kowale czyli Las Ruska i pałac w Pilicy. Trudno powiedzieć co skłoniło Karola Brzozowskiego juniora do kupna Pilicy. Cena na pewno była przystępna bo poprzedni właściciel, kupiec rosyjski Frumkin, zainteresowany był wycięciem okolicznych lasów i odsprzedażą bezużytecznego dla niego majątku.
Dobra Brzozowskich na Podolu obejmowały jednak około 20 000 ha. Funkcjonowała tam stadnina koni krwi arabskiej. Na wesele bratanicy Karol junior wysłał z Sokołowki ekwipaż zaprzężony w dziesiątkę złotych arabów. Czy miało to być wiano dla któregoś z potomków? A może Pilica była częścią jakiejś bardziej zawiłej transakcji? Karol Brzozowski żonaty był z Pelagią Marią Potocką z Potoka h.Pilawa. Ślub odbył się30 kwietnia 1871 r. Kiedy Karol nabył Pilicę spośród siódemki dzieci nie żył już wówczas Stanisław Feliks Zenon (ur 1873. zm 1885). Piątka dzieci również urodziła się przed nabyciem Pilicy:
-
Elżbieta Józefa Maria «Eliza» Ur. w 1872r. Wyszła za mąż za Władysława Michała Mariana hr. Potockiego a ślub miał miejsce w roku 1891 w Pilicy.
-
Pelagia Józefa Eliza Ur.1875.
-
Zenon Karol Feliks Ur.1877
-
Stefan Karol Zenon Ur.1881
-
Karol Konstanty Józef Ur.1884
Kolejna córka, Józefa Elżbieta Pelagia,urodziła się już po nabyciu Pilicy, w roku 1892, w Warszawie. W roku 1894 Karol Brzozowski sprzedał Pilicę. Zmarł 19 kwietnia 1941 roku w miejscowości Kowalew koło Pleszewa i tam został pochowany. Był kawalerem Honoru i Dewocji Suwerennego Zakonu Maltańskiego. W okresie międzywojennym Karol Belina Brzozowski był członkiem Towarzystwa Automobilistów Królestwa Polskiego.
Ciekawą postacią jest Karol Brzozowski, dziadek Karola juniora, właściciela Pilicy, autor spisanego w wieku osiemdziesięciu lat pamiętnika „O nowoczesnym zarządzaniu majątkiem-rady dla potomnych Karola Beliny Brzozowskiego”. To właśnie Karol Brzozowski był twórcą majątkowej potęgi rodu a wśród adresatów jego dziełka był Karol junior.
W arkadzie kaplicy Padniewskich są dwie płyty nagrobne z czarnego marmuru:
Wieczny odpoczynek racz dać Panie
Zenonowi Belinie Brzozowskiemu
(synowi Karola) marszałkowi Bałckiemu
i ostatniemu z wyboru szlachty podol-
skiej w 1861 r. ur.12.IV.1806r. w Soko-
łowce zm. 17.IV.1887 w Warszawie
spoczywającemu w kaplicy rodzinnej na
cmentarzu paraf. obodowieckim na Po
dolu.Ku wiecznej pamięci najlepsze-
mu ojcu synowie Jan i Karol
Pod nią druga płyta:
Wieczny odpocz. racz dać Panie śp. Elżbiecie z Zamoyskich
Brzozowskiej córce Stanisława ordynata
i Zofji z Czartoryskich Zamoyskich
urodzonej 19 czerwca 1818 roku
w Sokołówce. Spoczywa w kaplicy na
cmentarzu w Obodówce.Ku wiecznej pa-
mięci najdroższej matki, synowie Jan i Karol
temat powiązany: Tablica ze Słowackim w tle