11 kwietnia 2014.VIII Spotkania z historią i kulturą
Pilickie Aktualności » 11 kwietnia 2014.VIII Spotkania z historią i kulturą
Zorganizowane przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Pilicy i Towarzystwo Jurajskie "VIII Spotkania z Historią i Kulturą", oprócz miłośników lokalnej historii, zgromadziły pilickich kibiców, trenerów i piłkarzy Piliczanki oraz Ospelu Wierbka. Miałem przyjemność przedstawić zapomniane ślady z początków pilickiego sportu-Towarzystwo Wioślarskie i Żydowskie Towarzystwo Sportowe- oraz sylwetki pochodzących z gminy Pilica sportowców:
- Pawła Korusiewicza-mistrza Polski w podnoszeniu ciężarów,uczestnika mistrzostw Europy i Świata
- Agnieszki Drozdowskiej-reprezentantki Polski w kobiecej piłce nożnej [69 gier,9 goli],pięciokrotnej mistrzyni Polski,zdobywczyni sześciu Pucharów Polski i siedmiokrotnej mistrzyni Polski w rozgrywkach halowych.
- Artura Szarawary,który w 1981 r. zajął czwarte miejsce na Śmigłowcowych Mistrzostwach Świata
- ks.Marcina Olszewskiego-pięciokrotnego złotego medalisty Halowych Mistrzostw Europy Księży i króla strzelców tej imprezy,do niedawna czołowego napastnika Piliczanki.
Szersze informacje o tych postaciach pojawią się wkrótce na stronie. O dziejach pilickich klubów piłkarskich-LZS Pilica,Piliczanka i Huragan Kocikowa opowiedział Michał Kowalski,autor pracy dyplomowej poswieconej historii Piliczanki.Pan Gomułka przedstawił historię klubu Pilica Wierbka i jego następcy Ospel Wierbka. Pan Henryk Goncerz przypomniał o zupełnie zapomnianym klubie Zew Złożeniec. Warto było również posłuchać anegdot pana Bolesława Ściepury, prezesa PPN Olkusz, niegdyś sędziego piłkarskiego, o meczach rozgrywanych na terenie gminy Pilica,zwłaszcza tych "bratobójczych" pomiędzy drużynami Pilicy i Wierbki, kończących się wynikiem "cztery czerwone i osiem żółtych". Pan burmistrz, Michal Otrębski, przedstawił problemy w zdobywaniu funduszy europejskich na modernizacje bazy sportowej wynikające z nieuregulowanych spraw dotyczących własnościowych gruntów. Wśród gości honorowych,oprócz członków rodzin pilickich sportowców, znalazł się Pan Grzebieluch z Giebła, piłkarz grający w pilickich barwach jeszcze w czasie okupacji, do dzisiaj aktywnie kibicujący Piliczance.Obecnie tradycje piłkarskie kontynuują jego wnukowie. Dzięki życzliwości działaczy miejscowych klubów,byłych zawodników i kibiców- p.Agnieszki Drozdowskiej p.Pawła Korusiewicza, państwa Joli i Stefana Sajdaków,p.Mieczysława Gomółki, p.Tadeusza Różewicza, p.Edwarda Bzdęgi, p.Stanisława Wojdy, panów Jarosława i Mirosława Nowakowskich udało się pokazać niemal wszystkie trofea zdobyte na różnych imprezach,pamiątki oraz setki niepublikowanych dotychczas zdjęć. Tak bogaty zebrany materiał zrodził pomysł wydania monografii poświęconej pilickim sportowcom.
Wśród widzów rozlosowane zostały: piłka z autografami aktualnych i byłych piłkarzy pilickich klubów,książki o tematyce piłkarskiej oraz plakat z autografem p.Agnieszki Drozodowskiej.W części artystycznej pilicka młodzież zaprezentował kilka włoskich piosenek aby nasi piłkarze grali jak Włosi :)
P.Marian Gomułka opowiada historię Pilicy Wierbka i Ospelu Wierbka
Pan Bolesław Ściepura.Prezes PPN Olkusz
Pan Henryk Goncerz przypomina historię Zewu Zlożeniec
Pan Michał Kowalski opowiada dzieje LZS-u Pilica,Piliczanki i Huraganu Kocikowa
Po lewej nestor pilikich kibiców,pan Grzebieluch. Po prawej p.Szarawara,ojciec jednego z bohaterów spotkania.
Dziękujemy Pani Renacie Mrozińskiej z Bractwa Rycerskiego Ziemi Ogrodzienieckiej za użyczenie manekinów i sztalug.
Strona powiązana:Sportowcy
Zapraszamy na strony internetowe pilickich klubów: