1 lipca 2017. Przedstawienie "Żywot św.Franciszka"

Pilickie Aktualności » 1 lipca 2017. Przedstawienie "Żywot św.Franciszka"

 Z propozycją wystawienia „Żywotu św.Franciszka” zwrócili się do nas postulanci z pilickiego klasztoru, którzy przynieśli nam anonimowy scenariusz przedstawienia. Franciszkanie udzielili nam gosciny oddając do dyspozycji aulę Domu Pielgrzyma. Trzon zespołu stanowili ci, którzy wzięli udział w realizacji „Królowej Jadwigi”. Życie wymusiło oczywiście pewne zmiany: bo studia, bo urlop, bo praca… Planowaliśmy premierę na 4 października, kiedy kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Franciszka. Kiedy dowiedzieliśmy się o zmianach personalnych w pilickim klasztorze postanowiliśmy przesunąć premierę aby ojcowie i bracia zakonni zdążyli obejrzeć przedstawienie. I tak zaczęły się szalone dni wypełnione próbami oraz montażem dekoracji, oświetlenia i nagłośnienia. Bywało nerwowo ale udało się! Nadszedł 1 lipca. W wypełnionej po brzegi auli Domu Pielgrzyma, w naszym klasztorze oo.franciszkanów, narrator rozpoczął opowieść:

Niektórzy powiadają, że to tylko piękna legenda napisana przez pobożnego mnicha gdzieś w zaciszu klasztornej celi. Jednak uwierzcie mi na słowo, że to wszystko, co zobaczycie za moment na tej scenie działo się naprawdę w małym, zwykłym miasteczku leżącym w górach południowej Italii, zwanym Asyżem. Ludzie wiedli tu normalne życie. Zdobywali i tracili fortuny, stawali się sławni i popadali w niełaskę, rodzili się i umierali. Mieli swoje marzenia i swoje obawy. Aż pewnego dnia, kiedy nikt się tego nie spodziewał coś wstrząsnęło tym spokojnym, sielankowym obrazem i już na zawsze zmieniło jego oblicze. Zacznijmy jednak naszą opowieść od początku. Był rok 1202 [... ]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po ponad godzinie Narrator zakończył opowieść:  [...] Tak w legendzie przedstawiono moment śmierci św.Franciszka. Od czasu młodzieńczej swobody, zabaw i hulanek przeszedł heroiczną drogę wewnętrznej przemiany. Nauczał przez własna postawę. A nakazywał naśladować Chrystusa, żyć godnie, pracując i pomagając potrzebującym, chorym, biednym , dzieciom; Pokojowo współistnieć z innymi stworzeniami w naturze; szanować przyrodę, jest przecież pięknym darem Boga dla człowieka. Jego wiara była prosta, przepełniona radością, miłością, ekumenizmem. Czuł się wolny, ponieważ nie ograniczała go żądza posiadania i sławy. Habit, sandały i modlitewnik -ot wszystko, czego potrzebował. Czyż jego postawa nie stanowi wyzwania dla współczesnego człowieka?

Przedstawieniu towarzyszyła mini-wystawa prezentująca św.Franciszka w malarstwie i w literaturze. Czy warto było poświęcić sobotni wieczór na wizytę w Domu Pielegrzyma? Zapytajcie o to widzów.

 

Przedstawienie wyreżyserowała Alicja Barczyk a udział wzięli:


Marlena Brodzińska
Anna Kowalska
Julia Leszczyńska
Magdalena Lis
Małgorzata Markiewicz
Karolina Nowakowska
Katarzyna Reder
Barbara Świerczek
Zbigniew Bzdęga
Andrzej Grabowski
Aleksander Kot
Łukasz Kucięba
Radosław Markiewicz
Kamil Rzadkiewicz
Dominik Świerczek
Dawid Szota
Sławomir Woźniczko
Głosu Panu Bogu użyczył: Andrzej Fabjański


Choreografia: Marlena Brodzińska
Opracowanie muzyczne: Kamil Rzadkiewicz
Ballada: tekst:Sławek Woźniczko muzyka: Kamil Rzadkiewicz
Operator dźwięku i  światła: Tomasz świerczek
Kostiumy: Renata Mrozińska
Dekoracje: Jolanta Opiłka, Janina Grabowska
Charakteryzacja: Ewa Nowacka

Projekt plakatu: Aleksander Kot

Dziękujemy wszystkim tym, którzy pomogli w realizacji widowiska, a zwłaszcza:
Klasztorowi oo.Franciszkanów w Pilicy-Biskupicach
Centrum Ogrodniczemu "Gardenia" w Pilicy
FHUP "Świat Karusi" -Karolina Jastrzębska w Pilicy
Dominice Bzdęga ze Sławniowa
Zespołowi Szkół nr 2 w Wierbce
Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Żarnowcu

 

Zespół zgodnie twierdzi, że na pewno nie jest to ostatnie wspólne przedsięwzięcie.

 

 

"Śmierć św.Franciszka". Obraz w kaplicy pw.św.Piotra i Pawła, w podziemiach pilickiego kościoła franciszkańskiego.

 

Migawki z pracy nad spektaklem: