11 lipca 2015.III Integracyjne spotkanie KGW

Pilickie Aktualności » 11 lipca 2015.III Integracyjne spotkanie KGW

11 lipca w Kleszczowej odbyło się przygotowane przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich „III Integracyjne Spotkanie Społeczności Lokalnej Poprzez Kultywowanie Tradycji”. Na spotkanie przybyli vicemarszałek województwa Stanisław Dąbrowa, burmistrz Pilicy Artur Janosik, radni miasta i gminy Pilica, perły Jury Cezary Barczyk. Licznie stawiły się reprezentantki KGW z terenu gminy Pilica oraz członkowie OSP Kleszczowa.

Na wystawie przygotowanej przez gospodynie spotkania, wsparte przez MGBP w Pilicy i Towarzystwo Jurajskie, zaprezentowane zostały:

  • fotografie zabytków budownictwa zachowanych w Kleszczowej, młynów, kuźni, kapliczek i zabudowań.

  • oryginalne stroje KGW sprzed lat,

  • obrazy mieszkańca Kleszczowej, malarza-samouka Kazimierza Milejskiego

  • Obrazy urodzonej w Kleszczowej Zofii Pustułka-Kowalczyk

  • stroje kolędników udostępnione przez Piotra Korczyńskiego, który znany jest w Kleszczowej z tego, że od dziesiątków lat przygotowuje miejscowych koledników oraz, na życzenie nowożeńców przygotowuje barwne tzw. zastawy.

Mini-program artystyczny zaprezentowało Ognisko Młodzieżowe przy KGWWierbka. Miałem przyjemność zaprezentować ciekawostki z dziejów Kleszczowej. Atrakcją kulinarną był lokalny przysmak, pasztet przyrządzony według miejscowego przepisu. Do późna trwała zabawa, podczas której znalazł się czas na rozmowy o planowanych przez różne KGW działaniach mających na celu kultywowanie tradycji.

Kazimierz Milejski

Piotr Korczyński