Strona główna

     


„Miejsce, w którym miasto powstaje, wywiera wpływ na jego los , rozwój i znaczenie. Miasto jest punktem zbieżności interesów większego obszaru i zależnie od tego jak wielki krąg w swój zasięg oddziaływań potrafi włączyć - rośnie podstawa egzystencji miasta. Miasto musi więc posiadać pewne walory, które mu rolę ogniskowania, koncentrowania życia ułatwiają. Walory te wyrażają się w położeniu geograficznym i miejscu w historii narodu.”

Aby poznać historię narodu nie trzeba odwiedzać miejsc powszechnie uznanych za „obowiązkowe”, gdzie w atmosferze pośpiechu, w tłumie zwiedzających umyka to wszystko co ważne. Gdzie trudno wczuć się w atmosferę minionych wieków i przenieść się w myślach do wydarzeń i ludzi z nimi związanych. Zapraszamy na wirtualną wycieczkę do niewielkiej miejscowości PILICA leżącej na skraju Województwa Śląskiego ale nie na skraju wydarzeń. W miejscu tym „położonym na skrzyżowaniu dziejów” ,wśród wielu zabytków przewija się tyle wydarzeń i postaci historycznych,że pozazdrościć tego może niejedno większe miasto.

 Z OSTATNIEJ CHWILI >>


WCZEŚNIEJSZE NOWOŚCI NA STRONIE >>>>Na mojej stronie staram się unikać polittyki. Nie zawsze sie to udaje ale to temat na inna bajkę. Dobrze, że pojawiła się strona, która w założeniu ma przedstawiać rzeczywistość polityczną i gospodarczą gminy a nie bajki z mchu i paproci.

  AWARIA FRAGMENTU STRONY. PROSZĘ O CIERPLIWOŚĆ

Trwa odtwarzanie danych


 

19 stycznia 2018r. w wieku 71 lat odeszła z naszej społeczności Pani Czesława Hajduk – założycielka, Prezes Stowarzyszenia Chorych z Przepukliną Oponowo-Rdzeniową RP O/ Katowice. Urodzona na Kielecczyźnie, a od połowy lat 80 ubiegłego wieku mieszkanka Pilicy.
Kobieta o wielkim sercu. Ogromną część życia poświęciła pracy społecznej na rzecz najbardziej potrzebujących – ludzi niepełnosprawnych. To Ona, nie szczędząc własnego czasu i wysiłku, przywracała chorym wiarę w sens życia. Dla członków Stowarzyszenia i ich rodzin organizowała Jurajskie Spotkania, na które zapraszała lekarzy różnych specjalności, aby zainteresowani mogli skorzystać z fachowych porad i konsultacji. Za swą bezinteresowną pracę społeczną otrzymała wiele nagród m.in. pierwsze miejsce wśród  Złotej Dziesiątki  Kobiet Sukcesu Śląska 2012.
Jej odejście jest wielką stratą nie tylko dla naszej społeczności. Zapamiętamy Ją jako osobę skromną, uśmiechniętą, bardzo życzliwą, gotową na wiele wyrzeczeń, aby nieść pomoc innym.
Społeczny Zespół Ratowania Pilickiej Kolegiaty >>>

 Relacje z 600. rocznicy królewskiego ślubu:

 
 NOWA STRONA INTERNETOWA

Strona Piotra Wieczorka poświęcona rodzinnej genealogii, historii rodu Rogóż z Koryczan, rodu Cień z Pilicy, a także przodków pochodzących z takich rodzin jak: Bomba, Drążek, Galas, Golonka, Grabowski, Janus, Jurczak, Kapuśniak, Klich, Klimas, Krupa, Kucypera, Masłowski, Myca, Romanek, Ryło, Sarecki, Sprężak, Toborowicz, Wawer i in. pochodzących z miejscowości leżących na terenie gminy Pilica i gminy Żarnowiec

Kolejne odnalezione pilckie ślady to siedziby przedstawicielstwa  fabryki C.A.Moes w Warszawie i zarządu Fabryki Papieru i Tektury Pilica S.A. w Warszawie


 

O wystawie "Śladami pilikich Zydów w Infostradzie Radia Katowice >>>

(drugie nagranie od góry)


Związek Gmin Jurajskich obchodzi 25-lecie działalności. Jest to dobrowolne stowarzyszenie gmin z województwa małopolskiego i śląskiego, leżących na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Założycielami związku było 15 gmin a obecnie należy do niego 37 gmin w tym Pilica. Siedzibą Związku jest Ogrodzieniec. 9 grudnia, czasie gali z okazji 25-lecia w Częstochowie, honorowym członkostwem ZGJ uhonorowano 8 osób: byłego prezydenta Krakowa Józefa Lassotę, byłego prezydenta Częstochowy Tadeusza Wronę, Adama Gielarowskiego i Jarosława Ciszewskiego z Ogrodzieńca, Krzysztofa Szlachtę z Włodowic, Czesława Tarczyńskiego z Janowa, Pawła Klimka z Częstochowy oraz Michała Otrębskiego z Pilicy. Gościem gali był również wicemarszałek woj. śląskiego Stanisław Dąbrowa z Pilicy. Związek Gmin Jurajskich działając na rzecz promocji i turystycznego rozwój Jury wydał blisko milion egzemplarzy wydawnictw, wśród których są pocztówki, mapy, przewodniki, foldery, informatory i albumy fotograficzne. Szlak Orlich Gniazd, który jest najdłuższym i najstarszym szlakiem turystycznym w Polsce, otrzymał Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. ZGJ wspiera inicjatywy i imprezy służące rozwojowi gmin jurajskich, dba o oznakowanie istniejących szlaków turystycznych, wytycza nowe trasy, współpracuje z parkami krajobrazowymi i Grupą Jurajską GOPR.

30 listopada 2016 (Środa). Godz.23.00 "Szkoła Bardzo Wieczorowa"

Prowadzący- red.Cezary Orzech. Gość programu- Aleksander Kot. Tematy rozmowy: Królowa Elżbieta z Pilczy

Gdybyśmy poprosili o wymienienie polskich królowych zapewne większość z zapytanych podała by: Jadwigę Andegaweńską, Marię Kazimierę Sobieską, Bonę, Dąbrówkę i Barbarę Radziwiłłównę. Myślę, że niewiele osób wymieniło by Elżbietę z Pilczy, jedną z żon Władysława Jagiełły, władcy, który jak sądzę, w męskiej wersji plebiscytu na najpopularniejszego władcę wygrałby bezapelacyjnie. 599 rocznicę koronacji królowej Elżbiety obchodziliśmy kilkanaście dni temu. Jej życie to gotowy scenariusz wspaniałego filmu historycznego. Jest w nim wielka polityka przemieszana z wielkimi uczuciami, są porwania, zabójstwa, dworskie intrygi - jednym słowem „Wspaniałe stulecie” w rodzimej wersji.

98.4 FM – Częstochowa; 102.2 FM – Katowice

Właściciele Pilicy byli równocześnie posiadaczami wielu innych dóbr. „Państwo pilickie” to umowna nazwa, którą przyjąłem dla miejscowości nie leżących dzisiaj na terenie Gminy Pilica, które w różnych okresach czasu albo wchodziły w skład dóbr pilickich albo znajdowały się w rękach panów na Pilicy.


Przez pilicką historię przewinęły się dziesiątki ciekawych postaci. Po wielu z nich pozostały materialne ślady porozrzucane po całej Polsce. Przedstawiam krótkie opisy tych miejsc. Podejrzewam, że nie wszystkie udało mi się odszukać.

Uzupełnienia:

Firmy Izydora Birnbauma w Łodzi

Firmy Henryka Hirszberga w Łodzi

Manufaktura Moesów w Zgierzu

Zakład leczniczy Konstantego Moes -Oskragiełło w Otwocku


Prowadzący- red.Cezary Orzech. Gość programu- Aleksander Kot. Tematy rozmowy: Kazimierz Arkuszewski i jego rola w przemyśle lotniczym przedwojennej Polski,  pilickie ślady lotnicze i Pilica na sto innych sposobów :)

Wszystko zaczęło się od zardzewiałej, okrągłej, żeliwnej płyty z napisem Plage – Laśkiewicz, którą autor dzisiejszej audycji, zobaczył na jednym z domów w Pilicy. Jako miłośnika lotnictwa zainteresowało go, skąd w tym miejscu płyta znamionowa przedwojennej Lubelskiej Wytwórni Samolotów Plage i Laśkiewicz. Zważywszy, że po tej fabryce, ze względu na zniszczenia wojenne, zachowało się zaledwie kilka artefaktów. Okazało się, że właścicielem wytwórni samolotów był piliczanin, pan na pałacu, Kazimierz Arkuszewski. Postać niezwykła ale mało znana. Jak na tamte czasy był jednym większych biznesmenów Odrodzonej Polski. O związkach Pilicy z lotnictwem i nie tylko oraz o innych ciekawych postaciach pochodzących z tego urokliwego miasteczka w sercu Jury, w audycji Cezarego Orzecha.[www.radio.katowice.pl]

Audycja dostępna on-line >>> Aktualizacja: Zdjęcia z prac demontażowych


ARCHIWUM AKTUALNOŚCI >>>


Zapraszam tych, którzy odwiedzili Pilicę do nadsyłania informacji o tym jak zapamiętaliście nasze miasteczko. Napiszcie co Wam się podobało a co nie. Zamieszczę również negatywne opinie jeżeli nie będą obraźliwe. Przyślijcie wykonane tutaj zdjęcia. Z przyjemnością zamieszczę te, które pokażą życie miasteczka zapamiętane inaczej niż widzimy je my-mieszkańcy. Tempo życia powoduje, że możemy przejść obojętnie obok miejsc, obiektów,przedmiotów czy sytuacji, które zaciekawią naszych gości.I M P R E Z Y  C Y K L I C Z N E >>

 


 


ZAPRASZAMY DO PILICY